Projekcí soutěžního francouzsko-japonského filmu La Vérité (Pravda) režiséra Hirokazua Kore'edy ve středu večer oficiálně odstartuje 76. ročník mezinárodního filmového festivalu v Benátkách. Mezi 21 uchazeči o Zlatého lva, hlavní cenu festivalu, je i český snímek Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula. Festival potrvá do 7. září.

Už v úterý večer byla na programu nejstaršího filmového festivalu na světě projekce československého erotického filmu z roku 1933 Extase. Digitálně restaurovaná podoba snímku Gustava Machatého si na benátském ostrově Lido odbyla světovou premiéru v sekci Venice Classics.

Příští pondělí má být festivalovému publiku poprvé představen český soutěžní film Nabarvené ptáče. Zatím posledním českým filmem v hlavní soutěži v Benátkách byl přitom už v roce 1994 film Jiřího Menzela Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina. Hlavní ocenění v Benátkách získal v roce 1947 český film Siréna.

O Zlatého lva bude drama Nabarvené ptáče soupeřit s takovými díly jako The Laundromat (Prádelna) amerického režiséra Stevena Soderbergha, Guest of Honour (Čestný host) Kanaďana Atoma Egoyana nebo Om det oändliga (O nekonečnosti) švédského filmaře Roye Anderssona.

Kontroverzní 86letý francouzsko-polský režisér Roman Polanski do soutěže posílá své historické drama J'accuse (Žaluji) o Dreyfusově aféře. Zatím není jasné, zda tvůrce, který se v USA před čtyřmi desítkami let přiznal k pohlavnímu styku s třináctiletou dívkou, na festival osobně dostaví.

Ve městě na laguně jsou očekávány herecké hvězdy jako Meryl Streepová, Brad Pitt, Johnny Depp nebo Scarlett Johanssonová. Na závěr přehlídky by se mohl ukázat i frontman rockové kapely The Rolling Stones Mick Jagger, který účinkuje v závěrečném filmu festivalu The Burnt Orange Heresy.

 

Marhoul: Nabarvené ptáče je o lásce a naději, může se stát, že lidé z kina odejdou

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist