Na filmovém festivalu v Benátkách se v pondělí uskuteční novinářská projekce snímku Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula. Tato adaptace stejnojmenného románu amerického spisovatele polsko-židovského původu Jerzyho Kosińského znamená soutěžní účast české kinematografie na jednom z největších filmových festivalů po 25 letech. Zatím posledním českým snímkem v hlavní soutěži v Benátkách byl v roce 1994 film Jiřího Menzela Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina, hlavní ocenění tam získal v roce 1947 film Siréna režiséra Karla Steklého.

Oficiální veřejná projekce filmu Nabarvené ptáče je na programu 3. září. V hlavní soutěži soupeří celkem 21 filmů, mimo jiné vesmírné drama Ad Astra (Ke hvězdám) režiséra Jamese Graye v hlavní roli s Bradem Pittem, historické drama J'accuse (Žaluji) režiséra Romana Polanského či snímek The Laundromat (Prádelna) režiséra Stevena Soderbergha.

Mezinárodní filmový festival v Benátkách 28. srpna oficiálně zahájila projekce soutěžního francouzsko-japonského filmu La Vérité (Pravda) režiséra Hirokazua Kore’edy. V předvečer zahájení bylo na programu promítání československého erotického filmu z roku 1933 Extase.

Festival se koná do 7. září. Mezi hlavní ceny patří Leone d‘Oro (Zlatý lev), který je udílen nejlepšímu filmu, a cena Coppa Volpi, která patří nejlepšímu herci a nejlepší herečce. Zlatého lva za celoživotní dílo na letošním filmovém festivalu v Benátkách dostal španělský oscarový režisér Pedro Almodóvar.

V tematické sekci Horizonty, která je zaměřena na nové trendy kinematografie, bude poprvé soutěžit český film, a to krátký animovaný snímek režisérské dvojice z FAMU Michaely Mihályi a Davida Štumpfa Sh_t Happens.

Marhoul: Nabarvené ptáče je o lásce a naději, může se stát, že lidé z kina odejdou

Marhoul: Nabarvené ptáče je o lásce a naději, může se stát, že lidé z kina odejdou