Ocenění za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech, cenu Architekt roku 2019, získal Stanislav Fiala, který je autorem desítek originálních staveb. Čestné uznání poroty dostala Jana Kostelecká, která před 12 lety zorganizovala v Čechách první Pecha Kucha Night a vydává publikace zaměřené na architekturu a design. Cenu, která se udílí při veletrhu For Arch, v úterý pořadatelé předali v Centru architektury a městského plánování (CAMP) v Praze.

Cena se udílí osobám, které se v uplynulých pěti letech svým přístupem významně zasloužily o architekturu v Česku. Poukazuje tak na tvůrčí či organizační počiny vedoucí ke kvalitní výstavbě, ať už jde o navrhování staveb, teoretickou, vzdělávací, propagační, či publikační činnost. Tím, že se udílí v rámci stavebního veletrhu, pořadatelé chtějí zdůraznit úzkou profesní spojitost mezi stavebníkem a architektem.

Fiala patří podle poroty od 90. let mezi špičkové české architekty. Mnoho z jeho staveb získalo ocenění v ČR i v zahraničí. V roce 2000 se dostal s administrativní budovou MUZO v pražských Strašnicích mezi finalisty prestižní evropské ceny za současnou architekturu Mies van der Rohe Award. K jeho nejvýznamnějším pracím z posledních let patří Palác Špork v Praze, Palác DRN na Národní třídě v Praze, Bytový dům Puškinova v Praze, Golfklub Čertovo břemeno v Alenině Lhotě a výrazné jsou také jeho stavby pro společnost Sipral - továrna, sídlo a vzorkovna.

Stanislav Fiala se narodil v roce 1962 v Mostě. Vystudoval Fakultu architektury ČVUT a Školu architektury na AVU v Praze. V 90. letech byl společníkem D. A. Studia, později ateliéru D3A, od roku 2009 je jednatelem společnosti Fiala+Nemec. Podle poroty, která mu v úterý udělila cenu, Fiala disponuje mimořádnou schopností improvizace na stavbě, ochotou bavit se s řemeslníky a společně se vydat na cestu za neznámým, nečekaným a neodhadnutelným.

"Je fascinující vidět, jak se plody těchto improvizačních schopností projevují i u staveb velkého měřítka. To je totiž skutečně mimořádné, nezvyklé a snadno srozumitelné komukoliv z nejširší veřejnosti," říkají porotci. "Stanislav Fiala je tvůrcem originálního světa, který si s prací nikoho jiného v Česku nespletete," uvedli.

Porota se rozhodla udělit čestné uznání za dlouhodobou podporu a propagaci architektury producentce Janě Kostelecké, která od roku 2014 vydává ve svém nakladatelství non-fiction literaturu pro děti a mládež, věnovanou architektuře a designu. Přivedla také do Čech fenomén krátkých přednášek Pecha Kucha Nights - první akci tohoto formátu zorganizovala již v roce 2007. V této aktivitě pokračuje dodnes.

Součástí soutěže Architekt roku je také ocenění Architekt obci. Cenu dostal architekt a urbanista Milan Košař za mnohaletý profesionální výkon funkce městského architekta, kterou zastával v Pardubicích a Vysokém Mýtě a dnes v Poděbradech a Ústí nad Orlicí.