Na českou premiéru filmu Nabarvené ptáče dorazili ve středu večer do Kongresového centra v Praze hlavní tvůrci snímku. Na červeném koberci se jako první objevil režisér, scenárista a producent Václav Marhoul v doprovodu představitele hlavní dětské role Petra Kotlára, kteří poté společně zapózovali s dalšími herci a hlavním kameramanem Vladimírem Smutným. Do kin vstoupí téměř tříhodinový černobílý film podle stejnojmenného bestselleru Jerzyho Kosińského ve čtvrtek. Světovou premiéru měl minulý týden na festivalu v Benátkách.

Slavnostní pražské premiéry se zúčastnili také herci Jitka Čvančarová, Pavel Kříž, Filip Kaňkovský, Radim Fiala, Irena Máchová, další tvůrci i pozvaní hosté z řad herců, zpěváků či sportovců. Do největšího sálu Kongresového centra se kvůli projekci pořizovalo nové plátno a několik dní se instalovala zvuková technika.

Nabarvené ptáče patří k divácky náročným filmům. Trvá dvě hodiny a 49 minut, z toho se v něm mluví devět minut a neobsahuje žádnou filmovou hudbu. Výjimkou je píseň Eukalyptový háj od izraelské skladatelky a zpěvačky Naomi Šemerové, kterou k závěrečným titulkům nazpívala v hebrejštině Čvančarová. Snímek byl natočený na 35milimetrový film.

V Benátkách Marhoulův snímek bodoval u části kritiky, média si všímala i toho, že někteří diváci vizualizované scény násilí člověka na člověku, jichž je předloha plná, v kině nevydrželi. V pondělí byl film uveden také na festivalu v Torontu, kde tamní recenzent upozornil na to, že snímek může šokovat jen ty, kdo neznají předlohu.

Kosiński tvrdil, že v Nabarveném ptáčeti čerpal ze svých vlastních válečných zkušeností. Román se nejvíce zaobírá brutalitou, pověrami a perverzí vesničanů a měšťáků a schopností člověka páchat nejneuvěřitelnější krutosti. Knihy se celosvětově prodalo 100 milionů kusů.

Marhoul: Nabarvené ptáče je o lásce a naději, může se stát, že lidé z kina odejdou

Marhoul: Nabarvené ptáče je o lásce a naději, může se stát, že lidé z kina odejdou