Manželská historie s šesti nominacemi vede žebříček pro nadcházející udělování filmových cen Zlatý glóbus, na druhém místě je s pěti nominacemi drama Irčan. Oba snímky pocházejí z dílny Netflixu. Ocenění, považované za předzvěst Oscarů, uděluje Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu. Nynější vítězové budou známi 5. ledna.

Manželská historie s Irčanem se také ucházejí o cenu v prestižní kategorii nejlepší film (drama), kam byl nominován rovněž další snímek od Netflixu nazvaný Dva papežové. Nominaci v této kategorii získaly také válečné drama 1917 a kriminální thriller Joker.

O titul nejlepší herečka se utkají Scarlett Johanssonová (Manželská historie), Cynthia Erivoová (Harriet), Saoirse Ronanová (Malé ženy), Charlize Theronová (Bombshell) a Renée Zellwegerová (Judy).

O glóbus pro nejlepšího herce svedou souboj Christian Bale (Le Mans '66), Antonio Banderas (Bolest a sláva), Adam Driver (Manželská historie), Joaquin Phoenix (Joker) a Jonathann Pryce (Dva papežové).

Pokud jde o nominace, dobře si vedla komedie Tenkrát v Hollywoodu. Quentin Tarantino, který se podepsal nejen pod režii, ale také pod scénář, získal nominace v obou těchto kategoriích. Dále byl snímek navržen na nejlepší komediální nebo muzikálový film, Leonardo DiCaprio má díky ústřední roli šanci získat titul nejlepší herec komediálního nebo muzikálového filmu a Brad Pitt pak za vedlejší roli.

Do souboje v tomto ročníku poprvé vstoupila také technologická společnost Apple, která v listopadu spustila streamovací službu Apple TV+. Firma se svým seriálem z prostředí televizní stanice The Morning Show s Jennifer Anistonovou v hlavní roli získala tři nominace, konkrétně pak na nejlepší seriál (drama) a na nejlepší seriálovou herečku, kterou za výkon v The Morning Show dostala vedle Anistonové také Reese Witherspoonová.

Ze seriálů získaly nejvíce nominací - čtyři - drama Černobyl o známé katastrofě jaderné elektrárny, série Koruna mapující vládu britské královny Alžběty II. a kriminálka Neuvěřitelná.

O cenách Zlatý glóbus, udělovaných ve více než dvou desítkách kategorií, rozhoduje devadesátka zahraničních novinářů působících v Hollywoodu. Poprvé se ceny udělovaly v roce 1944. Letos se slavnostní ceremonie koná v Los Angeles 5. ledna (6. ledna SEČ).

Manželská historie (Marriage Story) nominace:

1. Nejlepší film - drama

2. Nejlepší hudba

3. Nejlepší scénář

4. Nejlepší ženský herecký výkon v dramatu (Scarlett Johanssonová)

5. Nejlepší mužský herecký výkon v dramatu (Adam Driver)

6. Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Laura Dernová)

 

Irčan (The Irishman) nominace:

1. Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli (Al Pacino)

2. Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli (Joe Pesci)

3. Nejlepší film - drama

4. Nejlepší scénář

5. Nejlepší režie (Martin Scorsese)