V 77 letech zemřel britský herec Terry Jones, známý zejména z komediální skupiny Monty Python. S odkazem na středeční sdělení jeho agenta a rodiny to píší zahraniční agentury. Jones pocházel z Walesu a kromě herectví se věnoval také režírování a historii filmu. Režisérem byl například u známého montypythonovského filmu Život Briana. Jones dlouhodobě trpěl frontotemporální demencí, která se projevuje mimo jiné vážnou poruchou řeči.

"Jeho práce s Monty Pythonem, jeho knihy, jeho televizní pořady a básně budou žít navždy," uvedla v prohlášení hercova rodina. "Přišli jsme o laskavého, vtipného, vřelého, tvůrčího a skutečně milujícího muže, jehož neústupná osobnost, neoblomný intelekt a výjimečný smysl pro humor přinášely potěšení milionům (lidí) po šest desetiletí," pokračovalo vyjádření.

První zprávy o Jonesově nemoci se objevily v roce 2016. Jen o rok později uvedl hercův kolega ze skupiny Monty Python Michael Palin, že Jones již není schopen mluvit. "V posledních několika dnech byla jeho žena, děti, širší rodina i mnoho blízkých přátel neustále s Terrym, zatímco pozvolna odcházel ve svém domově na severu Londýna," uvedla dále rodina ve vyjádření.

Jones se narodil v Colwyn Bay v severním Walesu v roce 1942. Studoval angličtinu a historii. Jones o sobě tvrdil, že je odborníkem na středověk a naopak renesanci nenávidí a "udělal by cokoliv, aby jí ublížil". Na univerzitě v Oxfordu se seznámil s dalším členem budoucí skupiny Monty Python Michaelem Palinem.  Podle serveru BBC to byl právě Jones, který přišel s nápadem vrstvit za sebe v rychlém sledu komediální skeče, v nichž často chybí pointa, tedy postup, který se následně stal pro skupinu charakteristickým.

Skeče tak končily například tím, že na scénu vstoupil vojenský důstojník, jenž utnul dialog a prohlásil jej za "příliš potrhlý". Jindy se do děje zatoulal rytíř ve zbroji a jednoho z protagonistů praštil po hlavě gumovým kuřetem.

Jones se v pořadech Monty Pythonův létající cirkus objevoval například jako nahý varhaník s kravatou na krku mezi skeči či v roli nespočtu žen středního věku, často semetrik, jejichž ztvárnění bylo jednou z jeho specialit.

Kromě filmů skupiny Monty Python Jones později režíroval také historické filmy či snímky pro děti. Byl též autorem řady knih pro děti i pro dospělé.

"Terry byl jedním z mých nejbližších, nejdražších přátel. Byl daleko víc, než pouze jeden z nejvtipnějších spisovatelů a herců svojí generace, byl úplným renesančním komikem - spisovatel, režisér, hlasatel, historik, skvělý autor příběhů pro děti a nejvřelejší a nejúžasnější společník, jakého byste si mohli přát," prohlásil o zesnulém kolegovi Palin.

"Na shledanou Terry Jonesi. Veliká noha přišla a došlápla si na tebe," uvedl na twitteru herec a komik Stephen Fry s odkazem na animovanou scénu z úvodní znělky Monty Pythonova létajícího cirkusu. "Můj bože, jaké potěšení jsi rozdával, jakou nespoutanou radost a blaho. Jaký (jsi byl) úžasný talent, srdce a mysl," napsal Fry.

Jones rovněž několikrát - a to pracovně i soukromě - navštívil Českou republiku, kterou si oblíbil i díky pivu.

Produkce britské komediální skupiny Monty Python, která je plná absurdního humoru a nadsázky, znamenala svého času radikální průlom v televizní zábavě. Její pásma skečů, gagů a parodií Monty Pythonův létající cirkus se dodnes vysílají v televizích všech kontinentů a rodí se stále nové generace jejich příznivců.

Skupinu tvořilo pět anglických "bláznivých" intelektuálů - kromě Jonese a Palina to byli Graham Chapman, John Cleese a Eric Idle. Všichni byli univerzitně vzdělaní a měli diplom buď z Oxfordu nebo z Cambridge. Doplňoval je Američan Terry Gilliam, autor animovaných sekvencí seriálu. Hlavní pythonovskou myšlenkou bylo "vymyslet show, u které nikdy nebudete vědět, co přijde v následující minutě".

Po smrti Grahama Chapmana na rakovinu v roce 1989 se skupina prakticky rozpadla. Na pódium se "montypythoni" vrátili v červenci 2014 a v Londýně odehráli deset představení.

Na české televizní obrazovky se seriál i filmy dostaly až po pádu komunistického režimu v roce 1989. Pythonovský humor je v Česku hodně oblíben, o čemž svědčí uvádění pythonovských sérií v televizi i ostře sledované návštěvy jednotlivých Pythonů v Čechách, například Terryho Gilliama, který v Česku natočil film Kletba bratří Grimmů a byl hostem na karlovarském festivalu a na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.