V 77 letech zemřel britský herec Terry Jones, známý zejména z komediální skupiny Monty Python. S odkazem na středeční sdělení jeho agenta a rodiny to píší zahraniční agentury. Jones pocházel z Walesu a kromě herectví se věnoval také režírování a historii filmu. Režisérem byl například u známého montypythonovského filmu Život Briana. Jones dlouhodobě trpěl frontotemporální demencí, která se projevuje mimo jiné vážnou poruchou řeči.
"Jeho práce s Monty Pythonem, jeho knihy, jeho televizní pořady a básně budou žít navždy," uvedla v prohlášení hercova rodina. "Přišli jsme o laskavého, vtipného, vřelého, tvůrčího a skutečně milujícího muže, jehož neústupná osobnost, neoblomný intelekt a výjimečný smysl pro humor přinášely potěšení milionům (lidí) po šest desetiletí," pokračovalo vyjádření.
První zprávy o Jonesově nemoci se objevily v roce 2016. Jen o rok později uvedl hercův kolega ze skupiny Monty Python Michael Palin, že Jones již není schopen mluvit. "V posledních několika dnech byla jeho žena, děti, širší rodina i mnoho blízkých přátel neustále s Terrym, zatímco pozvolna odcházel ve svém domově na severu Londýna," uvedla dále rodina ve vyjádření.
Jones se narodil v Colwyn Bay v severním Walesu v roce 1942. Studoval angličtinu a historii. Jones o sobě tvrdil, že je odborníkem na středověk a naopak renesanci nenávidí a "udělal by cokoliv, aby jí ublížil". Na univerzitě v Oxfordu se seznámil s dalším členem budoucí skupiny Monty Python Michaelem Palinem. Podle serveru BBC to byl právě Jones, který přišel s nápadem vrstvit za sebe v rychlém sledu komediální skeče, v nichž často chybí pointa, tedy postup, který se následně stal pro skupinu charakteristickým.
Skeče tak končily například tím, že na scénu vstoupil vojenský důstojník, jenž utnul dialog a prohlásil jej za "příliš potrhlý". Jindy se do děje zatoulal rytíř ve zbroji a jednoho z protagonistů praštil po hlavě gumovým kuřetem.
Jones se v pořadech Monty Pythonův létající cirkus objevoval například jako nahý varhaník s kravatou na krku mezi skeči či v roli nespočtu žen středního věku, často semetrik, jejichž ztvárnění bylo jednou z jeho specialit.
Kromě filmů skupiny Monty Python Jones později režíroval také historické filmy či snímky pro děti. Byl též autorem řady knih pro děti i pro dospělé.
"Terry byl jedním z mých nejbližších, nejdražších přátel. Byl daleko víc, než pouze jeden z nejvtipnějších spisovatelů a herců svojí generace, byl úplným renesančním komikem - spisovatel, režisér, hlasatel, historik, skvělý autor příběhů pro děti a nejvřelejší a nejúžasnější společník, jakého byste si mohli přát," prohlásil o zesnulém kolegovi Palin.
Just heard about Terry J
— John Cleese (@JohnCleese) January 22, 2020
It feels strange that a man of so many talents and such endless enthusiasm, should have faded so gently away...
Of his many achievements, for me the greatest gift he gave us all was his direction of 'Life of Brian'. Perfection
Two down, four to go
"Na shledanou Terry Jonesi. Veliká noha přišla a došlápla si na tebe," uvedl na twitteru herec a komik Stephen Fry s odkazem na animovanou scénu z úvodní znělky Monty Pythonova létajícího cirkusu. "Můj bože, jaké potěšení jsi rozdával, jakou nespoutanou radost a blaho. Jaký (jsi byl) úžasný talent, srdce a mysl," napsal Fry.
Jones rovněž několikrát - a to pracovně i soukromě - navštívil Českou republiku, kterou si oblíbil i díky pivu.
Produkce britské komediální skupiny Monty Python, která je plná absurdního humoru a nadsázky, znamenala svého času radikální průlom v televizní zábavě. Její pásma skečů, gagů a parodií Monty Pythonův létající cirkus se dodnes vysílají v televizích všech kontinentů a rodí se stále nové generace jejich příznivců.
Skupinu tvořilo pět anglických "bláznivých" intelektuálů - kromě Jonese a Palina to byli Graham Chapman, John Cleese a Eric Idle. Všichni byli univerzitně vzdělaní a měli diplom buď z Oxfordu nebo z Cambridge. Doplňoval je Američan Terry Gilliam, autor animovaných sekvencí seriálu. Hlavní pythonovskou myšlenkou bylo "vymyslet show, u které nikdy nebudete vědět, co přijde v následující minutě".
Po smrti Grahama Chapmana na rakovinu v roce 1989 se skupina prakticky rozpadla. Na pódium se "montypythoni" vrátili v červenci 2014 a v Londýně odehráli deset představení.
Na české televizní obrazovky se seriál i filmy dostaly až po pádu komunistického režimu v roce 1989. Pythonovský humor je v Česku hodně oblíben, o čemž svědčí uvádění pythonovských sérií v televizi i ostře sledované návštěvy jednotlivých Pythonů v Čechách, například Terryho Gilliama, který v Česku natočil film Kletba bratří Grimmů a byl hostem na karlovarském festivalu a na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist