Ve věku 88 let zemřel britský filmový, televizní a divadelní herec Ian Holm. Proslavil se rolí Bilba Pytlíka v sérii fantasy filmů Pán prstenů a Hobit. Vedlejší role ztvárnil také ve sci-fi filmech Vetřelec a Pátý element či ve sportovním dramatu Ohnivé vozy. S odvoláním na hercova agenta o tom v pátek informoval server listu The Guardian.

"S velkým smutkem oznamujeme, že herec sir Ian Holm zemřel dnes ráno ve věku 88 let," uvedl hercův zástupce. Podle něj zemřel v nemocnici na komplikace související s Parkinsonovou nemocí.

Holm se narodil v roce 1931 v anglickém hrabství Essex. Zpočátku působil především na divadle, kde ztvárnil řadu rolí v dramatech Williama Shakespeara. Postupně se prosazoval i u filmu. Za vedlejší roli Sama Mussabiniho ve sportovním dramatu Ohnivé vozy (1981) byl nominován na Oscara.

Hobita jménem Bilbo Pytlík hrál v původní trilogii Ian Holm
Ian Holm se proslavil rolí hobita Bilba Pytlíka ve fantasy Pán prstenů.
Foto: Magic Box

Po celém světě jej proslavila role Bilba Pytlíka v sérii filmů na motivy knih britského spisovatele J. R. R. Tolkiena. Objevil se ve snímcích Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001), Pán prstenů: Návrat krále (2003) a ve dvou dílech Hobita - Neočekávaná cesta (2012) a Bitva pěti armád (2014).

Ve vedlejších rolích si Holm zahrál také ve sci-fi filmech Vetřelec (1979), Pátý element (1997) a Den poté (2004) či v životopisném snímku Martina Scorseseho Letec (2004).