Ve věku 75 let zemřel hudební skladatel, textař a podnikatel Ladislav Štaidl. Informaci přinesl web Blesk.cz a rozhlasová stanice Frekvence 1, podle kterých hudebník podlehl v noci na neděli komplikacím spojeným s nemocí covid-19. Štaidl byl autorem mnoha hitů zpěváka Karla Gotta, mimo jiné písničky Kávu si osladím. Úspěchy slavil také jako kapelník vlastního orchestru.

Do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze byl podle Blesku převezen s covidem letos 7. ledna. V minulosti Štaidl prodělal léčbu rakoviny.

Štaidl byl autorem přibližně 200 písní a hudby k mnoha seriálům a filmům. V říjnu 2015 mu prezident Miloš Zeman udělil Medaili Za zásluhy o stát v oblasti umění. Vedle Gotta zpívali Štaidlovy hity Helena Vondráčková, Jiří Korn nebo Dalibor Janda. Od roku 1987 spolupracoval s Ivetou Bartošovou, se kterou později 13 let žil a má s ní syna Artura.

Největší úspěchy Štaidl slavil v 70. a 80. letech, a to jako autor i vedoucí hudební skupiny, která nesla jeho jméno. Na začátku 90. let Štaidl ze světa showbyznysu odešel a věnoval se podnikání. Před šesti lety tento svůj krok označil za prozíravé rozhodnutí. "Protože v podnikatelské oblasti, díky genům po tátovi, jsem dosáhl ještě větších úspěchů než v showbyznysu," řekl.

Lítost nad Štaidlovým úmrtím dnes vyjádřil mimo jiné premiér Andrej Babiš. "Další známá osobnost, která se stala obětí covidu," poznamenal Babiš na Twitteru. Mezi veřejně známé lidi, kteří zemřeli v souvislosti s epidemií nového koronaviru patří třeba režiséři Jiří Menzel a František Filip, český ekonom Michal Mejstřík nebo zpěvák a textař David Stypka, který podlehl dlouhodobé nemoci spojené s komplikacemi covid-19.

Prezident Miloš Zeman na rozhlasové stanici Frekvence 1 uvedl, že Štaidl byl jednou z významných českých osobností. Na hudebníka vzpomíná především jako na autora písní Kávu si osladím a Mží ti do vlasů. Zeman se Štaidlem mluvil u příležitosti jeho vyznamenání. "Já jsem mu říkal, že si velice vážím jeho práce, což se ovšem týká všech vyznamenaných," uvedl.

Zpěvačka Helena Vondráčková vzpomíná na Štaidla nejenom jako na autora řady jejích písniček. "Nezkazil žádnou legraci, byl to výborný muzikant, organizátor a manažer. Budu mít na něj tu nejhezčí vzpomínku," uvedla Vondráčková v reakci na informaci o skladatelově úmrtí.

Jeho dlouholetý spoluhráč v Orchestru Ladislava Štaidla Felix Slováček řekl, že Štaidl spolu s Karlem Gottem nastartoval jeho životní kariéru. "Je mi to strašně líto, byl to jeden z nejlepších lidí v mém životě," dodal Slováček.