Jako nejlepší celovečerní film roku 2020 zvolila Česká filmová a televizní akademie snímek Šarlatán. Cenu Český lev si z pražského Rudolfina odnesli producenti Šárka Cimbalová a Kevan Van Thompson. Akademici filmu o lidovém léčiteli Janu Mikoláškovi udělili také cenu za režii, kterou si na dálku on-line převzala Agnieszka Hollandová, cenu za nejlepší kameru pro Martina Štrbu a cenu za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli, kterou ztvárnil Ivan Trojan, a zvuk.

Šarlatán měl spolu s filmem režiséra Slávka Horáka Havel inspirovaným životem Václava Havla po 14 nominacích. Nejvíce nominací měl film Krajina ve stínu, posbíral jich 15. Proměnil cenu za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní i vedlejší roli, nejlepší scénář, střih, hudbu a kostýmy.

Cenu za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli si z udílení Českých lvů odnesl Ivan Trojan za roli ve filmu Agnieszky Hollandové Šarlatán. Ivan Trojan má za své herecké výkony už sedm sošek spojených s výroční filmovou cenou. Film vyprávějící pohnutý osud nejednoznačné osobnosti léčitele Jana Mikoláška proměnil také nominaci v kategorii nejlepší kamera, kdy si cenu odnesl Martin Štrba.

Cenu za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli dostala Magdaléna Borová za roli ve filmu Krajina ve stínu. V rámci cen Českých lev proměnila hned svou první nominaci. Film Bohdana Slámy je favoritem cen s 15 nominacemi a oceněn byl už v kategorii scénář, kde si sošku odnesl Ivan Arsenjev.

Borová dostala cenu za svůj výkon v tomto filmu i v rámci Cen české filmové kritiky, kde snímek získal cenu jako nejlepší film roku 2020. Filmoví kritici taktéž ocenili Šarlatána - obdržel cenu za režii a díky Ivanu Trojanovi také za nejlepší mužský herecký výkon.

Cenu za nejlepší dokument získal oceňovaný snímek V síti, který se zabývá sexuálním obtěžováním dětí prostřednictvím internetu.

Cenu za nejlepší studentský film získal Adam Martinec za film Anatomie českého odpoledne. Tvůrce dostal i cenu za nejlepší krátký film, která se letos při výročních filmových cenách udílela poprvé. Snímek se snaží popsat českou povahu na epizodce z parného léta, kdy se u rybníka ztratí dva kluci a každý k tomu má co říci.

Poprvé se letos také udílela cena v kategorii nejlepší animovaný film. Dostal ji režisér, výtvarník a producent Jan Balej za snímek Barevný sen. Loutkový dobrodružný příběh vypráví o tom, jak je lehké ztratit svobodu a obtížné ji získat zpět. Na Ostrov ztracený v oceánu, kde panuje všemocný Velitel a přísný pořádek, přijíždí parta pouličních umělců. Nepovedený výstřel z pouťového kanonu při jejich vystoupení odstartuje řadu dramatických událostí. Mládenec Drin, dívka Tuvi a racek Natan se musejí pustit do souboje s policejní přesilou.

Českého lva za nejlepší televizní seriál získali tvůrci seriálu Zrádci o boji policie s drogovou mafií, vznikl v České televizi. Hlavními producenty byli Viktor Tauš a Jan Lekeš. Scénář vznikl podle původního námětu Jiřího Vacka, jednoho ze zakladatelů Národní protidrogové centrály, a na základě příběhů policistů z terénu.

Cenu za nejlepší televizní film či minisérii má z udílení cen Českých lev série Herec, kterou uvedla Česká televize. Vypráví o nelehké herecké kariéře v 50. letech.

Cenu za mimořádný přínos české kinematografii dostal režisér a scenárista Hynek Bočan. Dvaaosmdesátiletý tvůrce proslul celou řadou celovečerních filmů a seriálů. Zvláštní a oceňovanou kapitolou jeho tvorby je spolupráce s bývalým politickým vězněm, spisovatelem a scenáristou Jiřím Stránským.

Cenu za mimořádný počin v oblasti audiovize dostaly všechny tři nominované projekty. Cenu si odnesli tvůrci internetového seriálu #martyisdead, který koncem minulého roku získal jako první český seriál mezinárodní cenu Emmy v kategorii krátkých seriálů. Filmová akademie ocenila také projekt Film Naživo a Televize Naživo a filmové muzeum NaFilm.

Osmidílný internetový thriller #martyisdead zachycuje odvrácenou stranu sociálních sítí a jejich fatální zásah do života dosud bezproblémového patnáctiletého Martina přezdívaného Marty. Natočil ho režisér Pavel Soukup podle scénáře Jaroslava T. Mišky a Jana Stehlíka.

Národní filmové muzeum (NaFilm) se otevřelo před dvěma lety v Praze. Diváci v něm najdou například virtuální realitu nebo holografickou projekci, které neobvyklým způsobem seznamují s praktikami prvních filmových projekcí z počátku 20. století. Muzeum sídlí v budově Mozartea od architekta Jana Kotěry v Jungmannově ulici. Muzeum se připravovalo čtyři roky od doby, kdy s myšlenkou na ně přišli studenti Univerzity Karlovy.

Televize Naživo patří k projektům, které se snažily v době pandemie přinášet kulturu k jejímu publiku novými cestami. Loni v listopadu spustila zvláštní kanál zaměřený na živé uvádění divadelních představení nebo koncertů. Televizi Naživo daly dohromady soubory Cirk La Putyka, Jatka78 a společnost Heaven's Gate režiséra Viktora Tauše, která již předtím přišla s projektem Film Naživo.

Ten nabízel filmové či internetové přenosy divadelních představení natočených v neobvyklých místech namísto divadelního jeviště. Televize Naživo do druhé poloviny ledna odvysílala 59 premiér, z toho 21 přímých přenosů. V pořadech Naživo účinkovalo 518 vystupujících, její chod zajišťovalo přes 200 spolupracovníků.

Přehled vítězů 28. ročníku filmových cen Český lev:

Nejlepší celovečerní film: Šarlatán

Nejlepší dokumentární film: V síti

Nejlepší režie: Agnieszka Hollandová (Šarlatán)

Nejlepší herečka v hlavní roli: Magdaléna Borová (Krajina ve stínu)

Nejlepší herec v hlavní roli: Ivan Trojan (Šarlatán)

Nejlepší herečka ve vedlejší roli: Petra Špalková (Krajina ve stínu)

Nejlepší herec ve vedlejší roli: Jiří Mádl (Modelář)

Nejlepší scénář: Ivan Arsenjev (Krajina ve stínu)

Nejlepší kamera: Martin Štrba (Šarlatán)

Nejlepší střih: Jan Daňhel (Krajina ve stínu)

Nejlepší zvuk: Radim Hladík jr. (Šarlatán)

Nejlepší hudba: Jakub Kudláč (Krajina ve stínu)

Nejlepší scénografie: Martin Kurel (Marie Terezie II)

Nejlepší kostýmy: Zuzana Bambušek Krejzková (Krajina ve stínu)

Nejlepší masky: Adriana Bartošová, René Stejskal (Havel)

Nejlepší televizní film nebo minisérie: Herec

Nejlepší televizní seriál: Zrádci

Nejlepší animovaný film: Barevný sen

Nejlepší krátký film: Anatomie českého odpoledne

Cena za mimořádný audiovizuální počin: internetový seriál #martyisdead; projekt Film Naživo a Televize Naživo; filmové muzeum NaFilm

Cena za mimořádný přínos české kinematografii: Hynek Bočan, režisér

Cena Magnesia za nejlepší studentský film (nestatutární cena): Anatomie českého odpoledne

Nejlepší filmový plakát (nestatutární cena): Krajina ve stínu

Cena filmových fanoušků (nestatutární cena): V síti 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist