Aukční síň Sotheby's v úterý vydražila americkou zlatou minci Double Eagle (Dvojitý orel) z roku 1933 za rekordních téměř 18,9 milionu dolarů (přes 394 milionů korun). Nejvzácnější poštovní známka světa One-Cent Magenta (Jednocentová karmínová) z roku 1856 se zároveň v New Yorku vydražila za více než 8,3 milionu dolarů (přes 173 milionů korun), což potvrdilo její pozici nejcennější známky v historii, informuje agentura Reuters. Kupci si podle Sotheby's přáli zůstat v anonymitě.

Minci Double Eagle prodal americký návrhář obuvi a sběratel Stuart Weitzman, který ji sám koupil v roce 2002 za tehdy rekordních 7,6 milionu dolarů. Před dražbou se očekávalo, že by nový majitel mohl minci koupit za deset milionů až 15 milionů dolarů. Mince Double Eagle v nominální hodnotě 20 dolarů pochází z roku 1933, kdy se tehdejší prezident Franklin D. Roosevelt rozhodl zrušit zlatý standard a mince Double Eagles z tohoto roku byly roztaveny.

Weitzman prodal rovněž poštovní známku One-Cent Magenta, vydanou v roce 1856 v někdejší Britské Guyaně. Známka s nominální hodnotou jednoho centu je poslední známý exemplář ze série známek, které vytiskli v latinskoamerické zemi z nouze, když se opozdili s dodávkou známek tehdejší britští kolonialisté, přiblížil Reuters. Návrhář ji v roce 2014 koupil za 9,5 milionu dolarů.

Aukční síň dnes rovněž vydražila štoček čtyř amerických poštovních známek s chybotiskem The Inverted Jenny (Obrácená Jenny) z roku 1918, který také dosud vlastnil Weitzman. Nyní jej koupil spoluzakladatel investiční skupiny Carlyle Group David Rubenstein za téměř 4,9 milionu dolarů (přes 102 milionů korun). Známka v nominální hodnotě 24 centů byla vytištěna pro první dopisy, které pošta USA rozesílala letecky, a je podle Reuters považována za nejcennější americkou známku. Sběratelským kusem se stala díky chybotisku.

Weitzman, jenž sbírá známky a mince od dětství, uvedl, že vydražené peníze použije k financování svých charitativních činností, mezi něž patří lékařský výzkum, návrhářská škola nebo židovské muzeum v Madridu, podotkla agentura Reuters.

Jednocentová karmínová.
Jednocentová karmínová.
Foto: Sotheby's
Obrácená Jenny.
Obrácená Jenny.
Foto: Sotheby's

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist