Ve věku 81 let zemřel v neděli slovenský herec, dramaturg, moderátor, režisér a zpěvák Milan Lasica. Podle místních médií zkolaboval při vystoupení s orchestrem v bratislavském divadle Štúdio L+S. Soustrast rodině a blízkým vyjádřila mimo jiné slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, podle níž Slovensko ztratilo jednu z nejvýraznějších osobností kulturního a veřejného života. Slovenský premiér Eduard Heger označil Lasicu za legendu, jejíž jedinečný humor a satira provázely několik generací.

Prezidentka Čaputová vyzdvihla Lasicův nenapodobitelný humor a hlubokou moudrost. Podle ní měl Lasica dar jako nikdo jiný říkat a dělat správné věci tím nejlepším a nejzábavnějším způsobem a svým uměním přinášel lidem radost. „Mám pocit, jako by se na chvíli zastavil čas a svět už nebude stejný. Bude v něm něco důležitého chybět,“ uvedla na sociální síti Čaputová. „Přinášel lidem radost doslova do poslední chvíle, protože jeho život skončil tam, kde strávil více než šest úžasných desetiletí – na jevišti milovaného divadla,“ dodala.

„Dnes nás navždy opustil mistr humoru a satiry Milan Lasica… Čest jeho památce. Nikdy nezapomeneme,“ napsalo v neděli na Facebooku slovenské ministerstvo kultury, které vyjádřilo též soustrast rodině.

Lasica podle deníku SME v neděli večer vystupoval s orchestrem Bratislava Hot Serenaders, jehož hudebníci oslavovali 30. výročí založení orchestru a 20. výročí spolupráce s Lasicou.

„Byla to náhlá srdeční příhoda. Byl jsem tam a pomáhal s kolegy s resuscitací, než přijela záchranka. Dozpíval písničku Ja som optimista, byla děkovačka asi dvakrát a najednou se pomalu sesunul k zemi,“ citoval jednoho z diváků koncertu Denník N.

Slovenský herec známý dlouhá léta jako polovina nerozlučného dua s Júliuem Satinským se narodil 3. února 1940 ve středoslovenském Zvolenu a žil v Bratislavě. V metropoli vystudoval dramaturgii a kromě filmového i divadelního herectví režíroval i několik televizních snímků, věnoval se hudbě, psaní textů i scenáristice.

Jen málo lidí dokázalo v těžkých časech přinést naději, že bude lépe, vzpomněl na Lasicu bratislavský primátor Matúš Vallo. „Slovensko přišlo o jednu z největších osobností kulturního a společenského života,“ citovala agentura TASR z Facebooku slovenského parlamentu. Slovenský expremiér Peter Pellegrini ocenil mimo jiné Lasicův „neopakovatelný humor, nadhled a schopnost pojmenovat věci pravými jmény“.

„Smutná zpráva. Zemřel Milan Lasica. Muž chytrého humoru a noblesy, mistr slova. Herec, zpěvák, autor, textař. Upřímnou soustrast nejbližším,“ napsalo v noci na Facebooku české ministerstvo kultury. „Nechal jste obrovskou stopu v našem divadle, nechal jste obrovskou stopu v nás. Budete nám chybět, mistře,“ komentoval úmrtí slovenský Divadelní ústav. „Byl vlídný, noblesní, vtipný, povzbudil nás, podpořil. Stále mu budeme vděční,“ vzpomněla na Lasicu scenáristka, režisérka a spisovatelka Eva Borušovičová.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist