Ve věku 69 let zemřel slovenský zpěvák a skladatel Miro Žbirka. Informace o jeho úmrtí se objevila na jeho sociálních sítích. „‚Správy o mojej smrti sú PRAVDIVÉ‘ to by řekl Meky, kdyby žil…,“ stojí na jeho Facebooku a Instagramu. Slovenskému deníku SME pak tuto informaci potvrdil jeho PR manažer Rado Messa.

Autor písní jako Biely kvet, Atlantida, Čo bolí to prebolí, Balada o poľných vtákoch nebo Leň s ňou byl jedním z nejvýraznějších představitelů československé populární hudby. V roce 1982 se stal prvním slovenským Zlatým slavíkem a po Waldemaru Matuškovi byl druhým, kdo dokázal porazit Karla Gotta.

Miroslav Žbirka přezdívaný Meky se narodil 21. října 1952 v Bratislavě, byl synem Slováka a Angličanky. Začínal ve skupině Modus, v níž se sešel s Jankem Lehotským a Marikou Gombitovou. V roce 1977 získali společně zlatou Bratislavskou lyru za písničku Úsměv. O čtyři roky později založil s Lacem Lučeničem skupinu Limit a vydal se na sólovou dráhu. Za dobu působení na hudební scéně mu vyšly desítky desek v Česku, na Slovensku a v Německu. Koncertoval téměř po celém světě a s Gombitovou si zahrál také v muzikálu Neberte nám princeznu. Na počátku devadesátých let moderoval pořad Rhytmick, kde mnozí diváci poprvé v životě zhlédli zahraniční videoklipy.

V roce 2012, když mu bylo 60, natočil novou píseň Love Shines ve slavném londýnském studiu Abbey Road, kde vznikly i největší hity jeho oblíbenců Beatles. Bez vlivu této slavné britské skupiny by se možná zpívání a hraní na kytaru nikdy nevěnoval. „Kdybych jako chlapec neslyšel jejich písničky, tak bych asi v populární hudbě nepůsobil. Byl bych možná fotbalistou nebo něčím podobným,“ říkal zpěvák, který již v raném mládí přišel ke své přezdívce Meky. „Dal mi ji v dětství kamarád z ulice. Když přijeli hostovat kanadští hokejisté na Slovensko, hodně se jich jmenovalo Mac. Já uměl taky anglicky, a tak jsem byl Meky."

Své poslední album vydal před třemi lety pod názvem Double Album. Nahrávka vznikla znovu v Abbey Road, ve Studiu 3, ve spolupráci s producentem Robem Cassem a hvězdnými britskými muzikanty.

Loni na jaře Žbirka zahrál jako poděkování sestrám, lékařům a zdravotnickému personálu v areálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Letos v době koronavirových uzávěr uspořádal v pražském klubu Lucerna Music Bar on-line koncert s názvem Miro Žbirka pro Londýn. Spolu s britskými fanoušky jej mohli zdarma sledovat i ti domácí prostřednictvím sociálních sítí.

Zpráva o úmrtí vyvolala vlnu reakcí na rodném Slovensku i v České republice. Soustrast, smutek a obdiv vyjadřovali na sociálních sítích fanoušci, kolegové, umělci, politici. „Jeho písničky jsou moje mládí. A nejsem rozhodně sám. Žili jsme jím všichni. Atlantida je nej,“ napsal na twitteru třeba český premiér Andrej Babiš, který se stejně jako Žbirka narodil v Bratislavě.

Život populárního hudebníka detailně zmapoval dokument „Meky“ českého režiséra Šimona Šafránka, který měl premiéru loni v létě. „Fascinuje mě Mekyho osobnost. Co se skrývá za tou tváří, která je do obecného povědomí zapsaná jako nekonfliktní hitmaker,“ prohlásil tehdy na adresu zpěváka Šafránek. „Ve skutečnosti o něm neví nikdo nic. Kamarádi reagoval skepticky, když zjistili, že pracuju na tomto filmu. Ježiš, to vážně? Nebude to nuda? Při takových reakcích mě Meky začal fascinovat ještě víc. Lidé znají jeho písničky, ale o něm neví vůbec nic,“ popsal tehdy v rozhovoru pro slovenský deník SME

„Přestože často působil nenápadně, Meky Žbirka patřil mezi nejdůležitější muzikanty československé hudební scény. A to nejen díky řadě svých hitů, ale i svým ohromujícím přehledem a přístupem, se kterým sledoval hudební vývoj. Měl v muzice neuvěřitelný rozhled, který dokázal přenést jak na své posluchače, tak na celou hudební branži. Je to ohromná ztráta, odešel významný autor, interpret a člověk,“ řekl ČTK hudební publicista Jan Vedral, autor knihy Zblízka, která popisuje osud slovenského muzikanta.

„Je to moc smutné. Já jsme na něm vyrůstal, když na začátku 90. let moderoval televizní pořad Rhytmick, a vždycky mě strašně bavil i jeho suchý britský humor,“ uvedl publicista a moderátor Honza Dědek.