Francouzský komediální seriál Dix pour cent, uvedený ve Spojených státech pod názvem Call my Agent (Chci mluvit se svým agentem), a izraelské špionážní drama Tehran, odehrávající se v íránské metropoli Teheránu, si odnesly hlavní z letošních mezinárodních cen Emmy. Uvedl to server Deadline.

Francouzský seriál v současnosti slaví úspěch na americké platformě Netflix, která podle produkce zajistila, že o seriálu vědí diváci ve dvou stovkách zemí. Výsledkem jsou dvě desítky uzavřených kontraktů o natočení místních verzí ve 20 státech, včetně Indie a Kanady, uvedl producent Michel Feller.

O letošní mezinárodní ceny Emmy usilovali nominovaní herci a producenti z 24 zemí, což bylo nejvíce od založení cen v roce 1973. Z Čechů se letos do užšího výběru nikdo nedostal.

Slavnostní galavečer udílení cen začal hodinu po středoevropské půlnoci. Nejvíce nominací, sedm, letos získala Británie následovaná Brazílií s pětinásobnou šancí na úspěch, a Indií, která měla tři želízka v ohni. Do užšího výběru se poprvé dostal i Egypt.

Z britských nominací uspěl v kategorii nejlepší herec David Tennant, nominovaný za seriál Des, ale proslulý i například ústřední rolí v seriálu Pán času (Doctor Who). V ženské kategorii ocenění získala britská herečka Hayley Squiresová za drama Adult Material.

Mezinárodní ceny Emmy (International Emmy Awards) uděluje mezinárodní televizní akademie IATAS, americká organizace sídlící v New Yorku. Ocenění jsou určena televizním dílům neamerické produkce. Akademie dává sošky za nejlepší herecké výkony, nejlepší komediální seriál, drama, minisérii, dokumentární sérii či telenovelu.

Loni si ocenění v kategorii krátkých seriálů odnesla internetová série #martyisdead, osmidílný internetový thriller, jenž zachycuje odvrácenou stranu sociálních sítí a jejich fatální zásah do života dosud bezproblémového patnáctiletého Martina přezdívaného Marty. Natočil ho režisér Pavel Soukup podle scénáře Jaroslava T. Mišky a Jana Stehlíka. Cenu při on-line ceremoniálu převzali producenti Milan Kuchynka a Vratislav Šlajer.