Drama Belfast o životě v Severním Irsku na konci 60. let a western Síla psa s Benedictem Cumberbatchem v hlavní roli v pondělí posbíraly po sedmi nominacích na Zlaté glóby a jsou tak v nejlepší pozici před předáváním ocenění na začátku příštího roku. Informovala o tom agentura Reuters. Český film Moje slunce Mad se prosadil mezi pětici kandidátů na cenu pro nejlepší animovaný snímek.

Počin režisérky Michaely Pavlátové vypráví příběh mladé Češky, která se vdá za svého milovaného spolužáka Nazira do exotického Kábulu. Film, který vznikl na motivy knihy Frišta novinářky a spisovatelky Petry Procházkové, se uchází také o nominaci na cenu Americké filmové akademie.

Režisérka Pavlátová se před několika dny vrátila z USA, kde svůj film propagovala právě v rámci kampaně na Zlaté glóby. Účastnila se i povinné předoscarové distribuce, sdělila dnes ČTK za tvůrce filmu Martina Reková. Zahraniční kampaň k filmu Moje slunce Mad je vedena skrze propagaci české animace ve světě. Režisérka, výtvarnice a animátorka Pavlátová za své filmy obdržela řadu cen včetně nominace na Oscara a Zlatého medvěda v Berlíně. V současné době vede katedru animace na FAMU a pod jejím vedením se studentům této katedry dostala řada ocenění – za všechny například studentský Oscar pro Darju Kaščejevovou za animovaný film Dcera.

Belfast i Síla psa figurují mezi pěticí titulů nominovaných v kategorii pro nejlepší dramata. Zbývajícími uchazeči o hlavní cenu jsou V rytmu srdce o dospívání slyšící dcery s hluchými rodiči, sci-fi snímek Duna a životopisné dílo Král Richard: Zrození šampiónek o tenistkách Venus a Sereně Williamsových a jejich otci Richardovi.

Poslední uvedený film je společně s novou verzí muzikálu West Side Story a komedií Lékořicová pizza na sdílené druhé pozici v počtu nominací, šanci na vítězství mají tyto snímky ve čtyřech kategoriích. Reuters si také všímá, že z filmových společností si nejlépe vedla streamovací platforma Netflix se 17 nominacemi pro její tituly.

Sestavu herců a hereček nominovaných dnes za výkony v hlavních dramatických rolích tvoří samá etablovaná jména, kromě zmíněného Cumberbatche jsou v ní Will Smith, který ztvárnil otce sester Williamsových, nebo Španěl Javier Bardem, nominovaný v dané kategorii už potřetí. Mezi pěticí žen jsou držitelky Zlatých glóbů i Oscarů Nicole Kidmanová a Olivia Colmanová, ale také Lady Gaga, známá spíše jako zpěvačka.

Zlaté glóby jsou považovány za jakousi předehru prestižnějších Oscarů, každoročně je udílí Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA). Vyhlášení vítězů je tentokrát naplánováno na 9. ledna.

Není nicméně příliš jasné, jaký bude mít slavnostní večer formát. Televize NBC totiž v květnu oznámila, že jej nebude vysílat. Krok souvisel s kontroverzí kolem zastoupení etnických menšin v HFPA, kterou v únoru odstartoval článek listu Los Angeles Times. Ten uvedl, že mezi asi 90 členy HFPA není žádný novinář tmavé pleti. Asociace přitom již předtím několik let čelila kritice, že přehlíží nejen černošské herce a tvůrce, ale i filmy, které se zabývají problematikou etnických menšin.

Organizace udílející Zlaté glóby na jaře ohlásila reformy, podle NBC byl však proces příliš pomalý. Nyní HFPA hlásí, že od základů změnila svá pravidla a že nedávno přivítala 21 nových členů, kteří tvoří „dosud největší a nejvíce různorodý ročník“.