Oscara za nejlepšího herce v hlavní roli získal Will Smith za ztvárnění otce tenisových hvězd sester Williamsových ve filmu Král Richard: Zrození šampionek. Smith krátce před převzetím první zlaté sošky své herecké kariéry udeřil do obličeje komika Chrise Rocka kvůli žertu, který mířil na Smithovu manželku. Oceněný herec se v proslovu omluvil americké filmové akademii a vyjádřil naději, že jej pozve na udílení zlatých sošek i příští rok.

Zlatou sošku za nejlepší film vyhrál snímek V rytmu srdce, který tak porazil kritiky favorizovanou Sílu psa. Hlavní cenu americké filmové akademie poprvé vyhrál snímek produkovaný streamovací společností, film pochází z dílny Apple TV+.

 

Jane Campionová dostala Oscara za nejlepší režii s psychologickým westernem Síla psa. Campionová proměnila svou druhou nominaci v této kategorii. Stala se rovněž teprve třetí ženou, která dostala nejvyšší hollywoodské ocenění za režii, a to jen rok poté, co si loni zlatou sošku v této kategorii odnesla Chloé Zhaoová za snímek Země nomádů. První vítězkou byla v roce 2010 Kathryn Bigelowá s filmem Smrt čeká všude.

 

Oscara za nejlepší cizojazyčný film si z Oscarů odnesla podle očekávání japonská road movie Drive My Car režiséra Rjúsukeho Hamagučiho. Snímek se uchází také o hlavní cenu v kategorii nejlepší film. Nejlepším celovečerním animovaným filmem minulého roku je podle americké filmové akademie film Encanto od produkční společnosti Disney. 

Sošku za nejlepší výkon ve vedlejší roli si odnesl herec Troy Kotsur, který se stal teprve druhou neslyšící osobou, jež kdy získala nejprestižnější hollywoodské ocenění. Za sošku poděkoval ve znakové řeči.

Cenu za nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli podle očekávání získala Ariana Deboseová za nové ztvárnění West Side Story režírované Stevenem Spielbergem. Sci-fi snímek Duna pak dostal Oscara za nejlepší kameru a také za nejlepší vizuální efekty – a připsal si tak šesté vítězství večera.

 

Oscara za nejlepší původní scénář vyhrál film Belfast a zlatou sošku za scénář podle předlohy si odnesl snímek V rytmu srdce. Kategorii nejlepší kostýmy ovládl film Cruella. Jako nejlepší dokumentární film minulého roku americká filmová akademie zvolila snímek Summer of Soul (... aneb Když se revoluce nesměla vysílat) o festivalu v newyorském Harlemu z roku 1969.

Při oscarové ceremonii se rovněž držela chvíle ticha za Ukrajinu. Americká filmová akademie během slavnostního vyhlášení vyzvala k pomoci milionům ukrajinských rodin sužovaných konfliktem, který v zemi rozpoutalo Rusko. Podporu Ukrajině vyjádřily rovněž některé hollywoodské hvězdy, odznáček s ukrajinskou vlajkou měl na klopě saka například herec Benedict Cumberbatch. Herečka Jamie Lee Curtisová při focení ukázala modrou stuhu symbolizující podporu pro ukrajinské uprchlíky.