Nejméně 153 lidí zemřelo v tlačenici při oslavách Halloweenu v jihokorejském hlavním městě Soulu. Dalších 82 lidí bylo zraněno, z toho řada je ve vážném stavu. Oběti tvoří zejména mladí lidé, mezi mrtvými je i dvacet cizinců. Informovaly o tom agentura Reuters a zpravodajská stanice BBC s odvoláním na informace od záchranářů a hasičů. Přesná příčina neštěstí zatím není známa.

Podle hasičů se předpokládá, že lidé byli umačkáni k smrti poté, co se velký dav kolem 22:20 místního času (15:30 SELČ) začal tlačit vpřed v úzké uličce poblíž hotelu Hamilton, hlavního místa večírků v Soulu. Úřady přesnou příčinu incidentu vyšetřují. Mnozí z návštěvníků měli na sobě masky a halloweenské kostýmy. Řada obětí jsou ženy ve věku kolem 20 let, uvedl šéf hasičského sboru v Soulu Čche Song-pom. „Lidi byli jeden na druhém. Někteří ztráceli postupně vědomí, jiní už byli zjevně mrtví,“ popsal situaci Čche.

Do ulic bylo k ošetření zraněných nasazeno více než 800 záchranářů a policistů z celé země, včetně veškerého dostupného personálu v Soulu. Jihokorejský prezident Jun Sok-jol nařídil nasazení záchranářů specializovaných na pomoc po katastrofách. Podle svědků na místě vznikaly improvizované márnice. Starosta Soulu O Se-hun přerušil svou cestu po Evropě a vrací se do vlasti, uvedla agentura Jonhap.

Soustrast a podporu Jižní Koreji vyjádřila řada zahraničních politiků, například šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell, britský premiér Rishi Sunak, francouzský prezident Emmanuel Macron či americký prezident Joe Biden. „Tragédie v Soulu mě hluboce zarmoutila,“ napsal na Twitteru český ministr zahraničí Jan Lipavský.

Televizní záběry a fotografie z místa události ukazují sanitní vozy seřazené v ulicích, kde je také množství policistů a záchranářů, kteří přenášejí zraněné na nosítkách. Je také vidět, jak záchranáři a chodci provádějí resuscitaci lidí ležících na zemi. Prvotní informace hovořily o desítkách lidí „se zástavou srdce“. Agentura AFP upozornila, že v Jižní Koreji se běžně o srdeční zástavě hovoří, dokud smrt oficiálně nestanoví lékař.

Podle místních médií se na oslavu Halloweenu do čtvrti Itewon, která je známá množstvím barů a nočních klubů, sjelo přibližně 100 000 lidí. Místo je oblíbené i mezi cizinci žijícími v Jižní Koreji a turisty. Byla to první velká halloweenská událost za poslední tři roky. Uskutečnila se poté, co země zrušila omezení, která měla bránit šíření nemoci covid-19.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist