Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes oznámil, že na začátku dubna navštíví Čínu, přesné datum ale neuvedl. Informovala o tom agentura AFP, podle které chce Macron vyzvat Peking, aby spojencům Ukrajiny pomohl „vyvinout tlak na Rusko, aby zastavilo agresi a vybudovalo mír“.

Den poté, co Peking zveřejnil dokument vyzývající k mírovým rozhovorům a „politickému řešení“ konfliktu, Macron uvedl, že mír je „možný pouze tehdy, pokud zahrnuje zastavení ruské agrese, stažení vojsk a respektování územní suverenity a ukrajinského lidu“. Tyto myšlenky chce zopakovat na své návštěvě Číny.

Peking v pátek představil svůj mírový plán v dokumentu nazvaném Čínské stanovisko k politickému urovnání ukrajinské krize. Mimo jiné v něm vybízí, aby se obě země zdržely útoků na civilní obyvatelstvo, vyzývá ke zřízení humanitárních koridorů, ale i k ukončení západních sankcí proti Rusku. Zároveň se Čína přihlásila k principu „svrchovanosti, nezávislosti a územní celistvosti všech zemí“.

Dvanáctibodový dokument vypracovaný čínskou diplomacií Kyjev odmítl, pokud nebude zahrnovat stažení ruských vojsk na hranice z roku 1991, ale zároveň uvedl, že je otevřen jednáním o některých částech plánu. Moskva ho naopak podpořila, Ukrajina by se podle ní měla smířit s „novou územní realitou“.

„Pokud tvrdíte, že jste globální hráč, nenabízíte nereálný plán. Nesázíte na agresora, který porušil mezinárodní právo a válku prohraje. Není to prozíravé,“ okomentoval dnes čínský plán na Twitteru poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak.