Obraz Oskara Kokoschky Žena a Otrok (Frau mit dem Sklaven) vyvolávaný za rekordní sumu 200 milionů korun se na nedělní aukci v Praze neprodal. Tuzemský aukční rekord tak nadále patří obrazu Staropražský motiv od Bohumila Kubišty, který se loni prodal za 123,6 milionu korun. Kokoschkův obraz v neděli nabízela aukční síň Adolf Loos Apartment & Gallery, v aukci se prodalo několik děl za milionové částky.
Za vyvolávací cenu 15 milionů korun se prodal obraz Bohumila Kubišty Podobizna čtenáře (Podobizna prof. Antonína Matějčka). Kubišta obraz namaloval během svého druhého pobytu v Paříži. Představuje historika umění a blízkého Kubištova přítele, Antonína Matějčka (1889 až 1950), při čtení. Včetně aukční přirážky za obraz nový majitel zaplatí 18,15 milionu korun.
Obraz Jeana Alberta Gorina s názvem Kompozice č. 3 vycházející z rovnostranného trojúhelníku se prodal za 19,66 milionu korun včetně přirážky. Olej Emila Filly nazvaný Zátiší se sokolem a podnosem z roku 1930 našel kupce za konečnou cenu 18,45 milionu korun. Obraz Josefa Šímy Le ciel de pierre (Kamenné nebe) se včetně přirážky prodal za cenu přes 13 milionů korun.
Nejdražším Kokoschkovým dílem, které se prodalo na aukci v ČR, zůstává i po neděli obraz Praha – Pohled z křižovnického kláštera, který se v roce 2019 vydražil za 78,5 milionu korun a stal se v té době rekordem českých aukcí.
Pořadatelé ve výběrové aukci nabídli jen 52 položek, jejich vyvolávací cena začínala na 100 tisících korunách. Dražit se mohlo v sále, po telefonu, online či písemným limitem, jen v případě nejdražšího díla pořadatel předem dražbu online vyloučil. Po celou dobu aukce se však online přenos, do kterého byly ke konci aukce připojené dvě stovky sledujících, potýkal s absentujícím zvukovým přenosem a pořadatelé za to od zájemců o přenos sklízeli kritiku.
Kokoschkův obraz je dramatický nejen expresivním vyobrazením muže a ženy, ale také svým osudem a příběhem. Obraz z roku 1920 měl mnoho majitelů, podle katalogu aukční síně, která pořádala aukci, ho před rokem 1929 zakoupil německý právník a sběratel židovského původu Fritz Salo Glaser. Po nástupu nacistů k moci v roce 1933 přišel jako Žid o svou právnickou praxi, po roce 1937 nemohl pokračovat ani v práci daňového poradce. Musel začít prodávat umělecká díla, aby uživil rodinu a zaplatil daň z židovského majetku. Obraz v roce 1942 získal hluboko pod tržní cenou německý podnikatel a sběratel umění Hans Dittmayer, Glaserova sbírka byla převezena do Petrovic a v roce 1945 do Prahy.
V září 1945 ho české úřady zatkly kvůli spolupráci s nacistickým režimem. Na jaře 1946 zemřel a jeho rodina byla z Československa deportována. Pravděpodobně mezi příchodem do Prahy a svým zatčením Dittmayer Kokoschkův obraz prodal přes Galerii Václava Hořejše, uvádí pořadatel nedělní aukce. Poté byl obraz v několika soukromých sbírkách. Před 15 lety se o něj přihlásili Glaserovi dědicové a uplatnili restituční nárok. Prodej obrazu tak měl přinést i peníze na uspokojení jejich nároků, měl i vývozní povolení od českého státu.
Podle katalogu k aukci představuje obraz bývalou Kokoschkovu přítelkyni Almu Mahlerovou jako otrokářku a Kokoschku jako otroka, má být Kokoschkovým uměleckým zúčtováním s jeho múzou a milenkou. Rakouský umělec měl v letech 1912 až 1914 s Mahlerovou, vdovou po skladateli Gustavu Mahlerovi, poměr. Tato záležitost hluboce ovlivnila jeho život a tvorbu. Podle rakouského deníku der Standard, který se odvolal na historika umění Alfreda Weidingera, může být tato teorie mylná a na obraze mohou být herečka Käthe Richterová a básník Walter Hasenclever, které Kokoschka namaloval již dříve.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist