Stávka v amerických automobilkách, jež má v sobě potenciál výrazně dopadnout na ekonomiku Spojených států, se dále rozšíří. Odborový svaz United Auto Workers (UAW) tlačí na vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky v továrnách už tři týdny. Do stávek se zatím zapojilo 18 tisíc zaměstnanců. Nyní šéf odborů Shawn Fain uvedl, že přerušit práci se chystá dalších sedm tisíc zaměstnanců továren Fordu a General Motors (GM). Nejnovější akce se netýkala automobilky Stellantis, což podle něj odráží pokrok v jednáních s touto firmou.

"Lidi už toho mají dost. Chceme, aby existovala střední třída," řekla Emily Yettawová, která v GM pracuje 17 let. "Mají miliardové zisky a my si zasloužíme něco lepšího," dodala.

Odborový svaz, který zastupuje 146 tisíc zaměstnanců uvedených tří společností, zahájil jednání, v němž mimo jiné požaduje zhruba 40procentní zvýšení mezd během čtyř let. Chce také ukončit praxi, kdy nově přijatí zaměstnanci mají nižší mzdy a menší výhody.

Firmy říkají, že požadavky odborů by jim znemožnily dlouhodobě investovat. Navrhují proto zvýšení mezd zhruba o 20 procent a některé další ústupky.

Hospodářský dopad stávek zůstává omezený, ale nabaluje se. Už během prvního týdne vedl konflikt k hospodářským ztrátám v odhadované výši 1,6 miliardy dolarů (37 miliard korun), včetně více než 100 milionů dolarů (2,3 miliardy korun) na ušlých mzdách.

Stávkující zaměstnance tří automobilek tento týden navštívil prezident Joe Biden, který se stal prvním úřadujícím prezidentem v historii Spojených států, jenž se připojil ke stávkujícím během jejich protestu. Zavítal mezi ně i jeho konkurent z řad republikánů, bývalý prezident Donald Trump, který usiluje v příštích volbách o znovuzvolení.