Legenda francouzského filmu Jean-Paul Belmondo obdržel v úterý večer na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes Zlatou palmu za celoživotní dílo. Osmasedmdesátiletý herec, který je těžce zdravotně postižený, si došel o holi pro ocenění osobně. Sál se během těchto chvil otřásal bouřlivým potleskem a pochvalnými pokřiky.

"Jsem velmi dojatý touto Palmou, která ve mě vyvolává hluboké pohnutí. Chci poděkovat všem, kteří jsou tady, všem, které znám, a všem, které neznám. Děkuji z celého srdce," řekl Belmondo poté, co cenu převzal od prezidenta festivalu Gillese Jacoba. Jeho krátký projev vyvolal nové bouřlivé ovace ve stoje.

"Milujeme tě, Bebeli!" křičeli na něho fandové jeho nejznámější přezdívkou.

Umělecký ředitel festivalu Thierry Fremaux předtím vysvětlil publiku, ve kterém byli Belmondovi kolegové jako Claude Lalouche, Jean Rochefort nebo Claudia Cardinalová, že organizátory stálo mnoho let úsilí přesvědčit Belmonda, aby si cenu přišel převzít.

Po ceremonii následovalo promítání nového dokumentu o Belmondově životě, který souběžně vysílala televize France 2.

Cenu dostal Belmondo za oslnivý talent a úspěšnou hereckou dráhu. Belmondův rejstřík, charisma jeho osobnosti, přesnost jeho hraní, tón jeho replik a nenucenost jeho vystupování z něho podle organizátorů festivalu udělaly vedle Jeana Gabina a Michela Simona jednoho z největších francouzských herců všech dob.

Belmonda proslavily filmy jako Bláznivý Petříček, U konce s dechem, Muž z Ria, Borsalino a mnohé další. V posledních několika letech má vážné zdravotní problémy – po mozkové příhodě částečně ochrnul. Přesto se ještě před třemi lety znovu objevil před kamerou ve filmu Muž a jeho pes, kde měl roli "šitou na tělo".

Belmondo v Cannes Belmondo v Cannes / Foto: Reuters Belmondo v Cannes / Foto: Reuters Belmondo v Cannes / Foto: ČTK/AP Belmondo v Cannes / Foto: Reuters Belmondo v Cannes / Foto: Reuters Jean-Paul Belmondo přebírá od prezidenta festivalu v Cannes Gillese Jacoba Zlatou palmu / Foto: ČTK/AP
Související