Velká cena Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech putuje do Gruzie.

V sobotu večer převzal ve Velkém sále hotelu Thermal režisér George Ovašvili Křišťálový glóbus, dotovaný částkou v přepočtu půl milionu korun, za lyrický příběh Kukuřičný ostrov.

Film vznikl v koprodukci s Německem, Francií, Kazachstánem a také Českou republikou, kde se na něm podílela firma Axman Production Karly Stojákové. Ta obdržela i podporu Státního fondu kinematografie.

"Byla jsem se na natáčení podívat, byl tam částečně i český štáb včetně kostýmní výtvarnice a týmu speciálních efektů. Také obrazová postprodukce probíhala v Čechách," řekla Stojáková.

Podle ní je snímek unikátní i v tom, že se natáčel na klasickou filmovou surovinu. Třikrát týdně se převážel natočený materiál na Barrandov k vyvolání.

Kukuřičný ostrov je psychologickým dramatem odehrávajícím se na ostrůvku mezi Gruzií a Abcházií. Tam řeka vytvoří dočasný ostrov, na němž se usadí starý rolník se svou šestnáctiletou vnučkou, aby si zde postavili dům a začali pěstovat kukuřici. Plány jim však překříží příjezd pohraniční stráže. Ve snímku se až na naprosté výjimky nemluví.

Domácím zástupcům ve filmové soutěži ve Varech, Díře u Hanušovic i Fair Play, se ceny vyhnuly. Pouze diváckou cenu získal dokument o Martě Kubišové Magický hlas rebelky, který je dílem Olgy Sommerové.

Zvláštní cena poroty spojená s částkou zhruba 300 tisíc korun připadla maďarskému filmaři Györgymu Pálfimu za snímek Volný pád. Pálfi současně převzal i ocenění za režii.

VÍTĚZOVÉ Z VARŮ

Velká cena – Křišťálový glóbus: Kukuřičný ostrov (režie George Ovašvili)

Zvláštní cena poroty a cena za režii: Volný pád (režie György Pálfi)

Nejlepší ženský herecký výkon: Elle Fanning (ve filmu Až na dno)

Nejlepší mužský herecký výkon: Nahuel Pérez Biscayart (ve filmu Jsem tvůj)

Cena Na východ od Západu: Nápravná třída (režie Ivan I. Tverdovskij)

Zvláštní uznání: Barbaři (režie Ivan Ikić)

Cena za nejlepší dokumentární film nad 30 minut: Čekání na srpen (režie Teodora Ana Mihaiová)

Zvláštní uznání dokumentární poroty: Sicflajš (režie Lisa Weber)

Cena za nejlepší dokumentární film do 30 minut: Autofokus (režie Boris Poljak)

Zvláštní uznání dokumentární poroty: Královna (režie Manuel Abramovich)

Cena Nezávislá kamera: Někde jinde (režie Ester Amrami)

Divácká cena deníku Právo: Magický hlas rebelky (režie Olga Sommerová)

Cena za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii: William Friedkin, Mel Gibson

Cena prezidenta MFF KV: Zdeněk Svěrák

Cena mezinárodní filmové kritiky FIPRESCI: Šutry v kapsách (režie Signe Baumane)

Cena Ekumenické poroty: Kukuřičný ostrov (režie George Ovašvili)

Zvláštní uznání: Šutry v kapsách (režie Signe Baumane)

Cena FEDEORA: Bota (režie Iris Elezi, Thomas Logoreci)

Cena Europa Cinemas Label: Volný pád (režie György Pálfi)

Mezinárodní porota, v jejímž čele byl španělský filmař Luis Miñarro, udělila i dvě ceny za herecké výkony – Elle Fanning v americkém soutěžním filmu Až na dno režiséra Jeffa Preisse a Nahuelu Pérezovi Biscayartovi za roli v belgicko-kanadském filmu Jsem tvůj režiséra Davida Lamberta.

Nejlepším filmem soutěže Na východ od Západu, uvádějící debuty a druhé celovečerní snímky z východní Evropy, Balkánu, Turecka a střední Asie, je film ruského režiséra Ivana Tverdovského Nápravná třída. Cena je podpořena zhruba 400 tisíci korunami.

Zvláštní uznání získal Ivan Ikić za film Barbaři, který vznikl v koprodukci Srbska, Černé Hory a Slovinska.

Vítězové soutěže dokumentů přebírají spolu s oceněním 100 tisíc korun. Nejlepším filmem nad 60 minut bylo vyhlášeno Čekání na srpen z belgické produkce režisérky Teodory Any Mihaiové, vítězem kolekce snímků do 30 minut je Autofokus chorvatského tvůrce Borise Poljaka.

Zvláštní uznání patří rakouské dokumentaristce Lise Weberové za snímek Sicflajš, respektive argentinskému filmaři Manuelu Abramovichovi za film Královna.

Cenu Fóra nezávislých dostal německý snímek Někde jinde, který natočila původem izraelská režisérka Ester Amramiová.

Sobotním vyhlášením zároveň letošní ročník festivalu skončil. Do lázeňského města přilákal 12 433 akreditovaných účastníků, prodalo se téměř 131 tisíc vstupenek, což je o tři tisíce víc než vloni.

Prezident karlovarského festivalu Jiří Bartoška v sobotu poděkoval filmařům, že přivezli své filmy, porotám i divákům. Dodal, že náklady na pořádání MFF činí v posledních letech až 140 milionů korun. Stát přispívá 30 miliony, osm milionů dalo město a tři miliony kraj.

"Zvu vás všechny na jubilejní padesátý ročník, který bude od 3. do 11. července," řekl Bartoška.

Závěrečný ceremoniál se prostřednictvím přenosu společnosti Aerofilms objevil ve čtyřech desítkách kin v republice.

Nejen hosté v Thermalu tak viděli jevištní show bratří Cabanů, vyslechli si moderování Marka Ebena a zhlédli divácký hit letošního festivalu v Cannes Divoké historky. Šlo o jeho první projekci po tomto uvedení; v Argentině bude uveden až v srpnu.

Definitivní tečku za 49. ročníkem festivalu udělal hodinu před půlnocí v Letním kině film Davida Lynche Zběsilost v srdci.

Uvedla ho hollywoodská herečka Laura Dern, která v něm s Nicolasem Cagem vytvořila ústřední pár. Snímek získal na MFF v Cannes v roce 1990 Zlatou palmu.