Popravčí četa na Kobyliské střelnici ukončila přesně před sedmdesáti lety život Vladislava Vančury. Stal se, stejně jako tisíce dalších obyvatel protektorátu Böhmen und Mähren, obětí pomsty nacistů za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Spisovatel, o kterém se slovníky zmiňují jako o jednom z největších českých literátů, představitel meziválečné avantgardy, autor mnoha románů a povídek, dramatik, publicista, filmový scenárista a režisér. Antikvovaný klasik, kterému se již dostalo patřičného uznání, nebo autor podněcující k stále novým výkladům?

Svébytný umělec, nebo spíše ten, kdo legitimizuje komunismus, dávaje možnost zahlédnout jeho lepší, tj. múzickou tvář? Jednoznačných odpovědí se asi nadít nelze.

Jazyk Kralické bible

Za svých jednapadesát let toho stihl mnoho. Jako by od počátku nějak tušil, že mu nebude dopřáno svůj talent rozvinout v příliš dlouhé časové ploše. Narodil se v Háji u Opavy, ale rodné Slezsko se do jeho díla nijak výrazně nezapsalo.

Nejbližším krajem mu zůstalo Povltaví. Zbraslav, kde dlouho bydlel, doslova miloval. Jaroslav Seifert vzpomíná, jak mu Vančura jednou říkal, že "by Zbraslav nedal nikomu. Jen Panence Marii, ale musila by pěkně poprosit."

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.