Mnohokrát vystavovaný obraz nazvaný Hlava muže s dýmkou, který kubistický malíř Emil Filla vytvořil v roce 1915, se na nedělní aukci galerie Kodl a síně Vltavín v Praze vydražil za 14 milionů korun.

Cena je bez aukční přirážky, vyvolávat se začalo na třinácti milionech korun.

Jde o dílo z autorova nejvýše ceněného, takzvaného holandského období. Podle renomovaného znalce výtvarného umění Karla Srpa patří k nejvýznamnějším Fillovým obrazům vůbec.

Dílo bylo několikrát vystaveno dokonce i v zahraničí.

Z aktuálního žebříčku nejdráže prodaných děl na aukcích v ČR se mezi Fillovými díly Hlava muže s dýmkou umístila pátá. Rekord drží loni prodaný obraz Malíř vydražený za 17,5 milionu korun.

Všechny ceny jsou bez aukční přirážky, která v případě nedělní aukce činí 20 procent. Mezi obrazy všech umělců se v žebříčku Fillovo dílo zařadilo na patnácté místo.

Unikátní dílo nejvýznamnějšího českého malíře 19. století a klíčového představitele české romantické krajinomalby i malby figurální Josefa Mánesa s názvem Utonulý však pozornost sběratelů a investorů v neděli nezaujalo. Vyvolávalo se za deset milionů korun a kupce nenalezlo.

Počátkem 21. století byl obraz zapůjčen do expozice krajinomalby Národní galerie v Praze, která už před padesáti lety projevila zájem o jeho koupi.

Aukční Galerie Kodl a Aukční síň Vltavín nabízejí v pražském Paláci Žofín během nedělní aukce na 460 obrazů, kreseb, soch, plastik, objektů a české i světové grafiky s celkovou vyvolávací cenou téměř 85 milionů korun. Je mezi nimi 17 výtvarných děl, jejichž vyvolávací cena činí či přesahuje jeden milion korun.

Fillův obraz Hlava muže s dýmkou se vydražil za 14 milionů korun.

REPRO – www.galeriekodl.cz