Performance a veřejné instalace Jiřího Kovandy jsou prosté a dojemně nenápadné.

Do vyloupané omítky zastrká kulaté sušenky. Vodu z Vltavy nabere do dlaní a poponáší ji po proudu. Dívá se do slunce tak dlouho, až se rozbrečí. Nebo si stoupne na pražské Václavské náměstí a rozpřáhne ruce v marné naději na cizí objetí.

Jméno Jiřího Kovandy, kterému právě Galerie hl. m. Prahy až do 29. června pořádá výstavu v Domě fotografie, znal mnoho let jen malý kruh zasvěcenců.

S performativním uměním začínal v normalizačním Československu, a tak nemohl ani s žádnou publicitou počítat. Ale trefil do živého, a když se po sametu vysypaly věci z jeho "šuplíku", stal se českou ikonou režimem potlačovaného aktuálního umění.

Má to i své nevýhody. Zhruba dvacet let musí vysvětlovat, že není politický umělec, že za normalizace pouze vycházel ze svých tehdejších možností a že jeho tématem jsou psychologie a mezilidská pouta.

Jako první Čech byl Kovanda pozván do londýnské Tate Modern. Právě odtud pochází jeho Líbání přes sklo. Kovanda je trochu stydlivý, usměvavý muž, jenž překonal své rozpaky a nápisem na ceduli nabízel polibek kaž­dému z návštěvníků na opačné straně skleněné stěny.

HN: Jaké to je, líbat se s cizími ženami, byť přes sklo?

V tom je to alibi, to sklo. Nejde o fyzický kontakt, přesto člověk překračuje jistou mez. I když nejde o skutečný polibek, blízkost je téměř stejná. Taková akce je pro mě zátěž, musím se přemáhat, není mi to úplně příjemné. Ale právě o to jde, mé přemáhání je součástí akce.

HN: Jak dlouho trvalo Líbání v Tate Modern?

Hodinu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.