Rok 1914 nezačal pro Josefa Klejna zrovna šťastně. V sedmadvaceti letech ovdověl, když mu při porodu zemřela žena. Musel se postarat o své tři malé děti i čtyři sirotky po sestře. Do toho dostal povolávací rozkaz do velké války.

V rakousko-uherské uniformě byl odvelen do Srbska, padl do zajetí a prožil "hladový pochod" Albánií. Svým potomkům psal z fronty dopisy, ale nikdy na ně nepřišla odpověď.

Jeden z Klejnových listů dosvědčuje, jaké to na frontě bylo: "Včera zhrozil jsem se toho, čeho musel jsem býti svědkem," napsal svým dětem. "Mrtvola úplně vysvlečená ležela na zemi a u ní klečela lidská bytost, totiž náš hoch v podobě kostlivce, v ruce měl nůž a ořezával z mrtvol maso. Byl to Charvát. Ptám se jej, co to dělá, a on s klidem odpovídá, že nechce zemříti hlady, když je kolem něho masa dosti."

Klejn nakonec první světovou válku přežil, znovu se oženil a narodili se mu další potomci. Později opět vstoupil do armády, což se mu ale stalo osudným. V roce 1939 ho omylem postřelil jeho podřízený, takže Josef Klejn zemřel v dvaapadesáti letech na otravu krve.

Příběh tohoto Čecha v mašinerii světových dějin je jedním z mnoha, který jako jemná pavučina prorůstá hrůzami války, jež před 100 lety změnila dvacáté století. A právě těmto osudům se věnuje výstava První linie v pražském Centru moderního umění DOX.

Nejde ale o akademický výklad vojenského historického ústavu, nýbrž o instalaci s tepajícím srdcem a nohama pevně na zemi.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.