V přístavu Kapského Města se koncem roku 2016 v bývalých skladech obilí otevře největší muzeum moderního umění Afriky na světě.

"Ve světě sílí zájem o výtvarné umění z Afriky," zdůrazňuje Mark Coetzee, který je generálním ředitelem budoucího Muzea moderního umění Afriky Zeitz.

"Trh se mohutně vzedmul, afričtí umělci se účastní všech velkých výstav, o africké umělce mají zájem velké galerie a sběratelé."

Muzeum je situované jen pár kroků od přístaviště, z něhož se turisté vydávají na Robben Island, kde byl 18 let vězněn Nelson Mandela.

Muzeum se soustředí na díla z 21. století. Stálou expozici bude tvořit obsáhlá sbírka afrického umění, kterou Jochen Zeitz shromažďoval od roku 2002 a jež platí za jednu z nejreprezentativnějších na světě. Nyní je roztříštěna mezi Jihoafrickou republiku, Španělsko, Spojené státy, Keňu a Švýcarsko.

Německý podnikatel, dnes člen správní rady společnosti Kering, sbírku muzeu zapůjčil nastálo. Zavázal se, že bude finančně zajišťovat chod instituce a nové přírůstky.

"Myslím, že po svém dokončení to bude největší muzeum v Africe i v celém světě, které klade důraz na praxi soudobého afrického umění," zdůrazňuje Coetzee. Ten byl dříve ředitelem sbírky Rubellovy rodiny v Miami.

V muzeu bude umístěna i sbírka Jochena Zeitze, bývalého šéfa sportovní a lifestylové firmy Puma.

Muzeum Zeitz MOCAA se svými 6000 metry čtverečními výstavní plochy má mít kromě stálé sbírky i příležitostné expozice. Bude při něm výchovné centrum pro školní mládež a prodejny, knihovny i kavárny. Celkové náklady se podle agentury AFP vyšplhají v přepočtu na 920 milionů korun.

Přestavbou starých skladišť z roku 1921 byl pověřen britský architekt Thomas Heatherwick. "Jak chcete přeměnit 42 vertikálních betonových sloupů v ideální prostor pro moderní umění? Tu konstrukci můžeme buď zničit, nebo ji naopak využít," prohlásil architekt.

Elipsovitý prostor bude v centru devítipatrové budovy vytvářet velké atrium, které má zaplavovat světlo procházející skleněnou střechou.

Některé části bývalých skladišť budou na úrovni přízemí zasvěceny výstavním galeriím, jiné budou sloužit pro výtahy.

Pro akce pořádané mimo muzeum zde bude amfiteátr sousedící s Waterfrontem, starým přístavem Kapského Města, který se stal komerčním a turistickým centrem, kam zavítají všichni návštěvníci země. Další atrakcí bude zahrada na střeše budovy, z níž bude malebný výhled na město i přístav.

Nadace Zeitz MOCAA je pro Jihoafrickou republiku mimořádně významná, neboť v této zemi bylo po desetiletí vše, co bylo skutečně africké, odsouváno do pozadí, zdůrazňuje Coetzee. A dodává: Vznikne tak muzeum v africkém kontextu, které bude oslavovat Afriku, jež si zachovala své vlastní kulturní dědictví a psala si svou vlastní historii.