Workshop pro kurátory a pracovníky muzeí v Sýrii minulý měsíc uspořádali američtí odborníci z institucí Smithsonian a z Pennsylvania Museum.

Ti chtějí Syřany naučit, jak chránit národní památky a zamezit pašování ukradených archeologických předmětů ze země, v níž již čtvrtým rokem probíhá občanská válka.

Podle serveru The Art Newspaper se třídenní setkání Američanů se Syřany konalo na blíže neupřesněném místě poblíž syrsko-tureckých hranic koncem minulého měsíce.

Zúčastnilo se jej zhruba dvacet odborníků z muzeí v syrských provinciích.

"To, které památky potřebují ochranu a údržbu, nejlépe vědí místní komunity," vysvětlil v tiskové zprávě Richard Leventhal, jenž projekt zorganizoval za Penn Cultural Heritage Center, spadající právě pod Pennsylvania Museum.

Nebezpečí podle něj hrozí zejména muzeu Ma´arra, nacházející se v syrské provincii Idlib. V jeho sbírkách se nachází cenné byzantské mozaiky. Na muzeum nedávno zaútočili teroristi z organizace Islámský stát.

I proto workshop kurátory a odborníky z muzeí například učil, jak v krizových situacích rychle a správně zabalit umělecká díla, pokud by se měla přemisťovat.

Američané prý Syřanům také předali vybavení, které mohou při evakuaci použít, či je učili, jak zajistit interiér budov, u nichž se očekává zřícení či bombardování.

ZNIČENÉ PAMÁTKY

Podle zprávy Pennsylvania Museum se občanská válka v Sýrii podepsala i na místních památkách. V bojích byly poničeny mešita a souk v historickém Aleppu, došlo též ke zničení brány v Deir Ez-Zoru, dále k znesvěcení středověkého křesťanského hřbitova či ke zničení židovské synagogy v Jobaru. Kvůli tomu syrská opozice ve spolupráci s UNESCO založila památkářskou jednotku Heritage Task Force.

"Nejhorší situace je ve městě Aleppu," řekl BBC jeden z organizátorů Brian Daniels.

"Setkali jsme se s lidmi, kteří jsou už třeba měsíc bez elektřiny a bez tekoucí vody. Jiní jsou běžně terčem bombardování, další pracují v muzeích, které byly bombardováním přímo zasažené," popsal.

K iniciování projektu Američany přiměly například nedávné satelitní snímky z helénské pevnosti Dura Európos, nacházející se na území dnešní Sýrie.

Okolo archeologicky hodnotného komplexu, vybudovaného okolo roku 303 př. n. l., totiž mezi červnem 2012 a dubnem 2014 podle satelitních snímků vznikly stovky nových děr.

Ty vykopali vykradači hrobek, kteří se podle Art Newspaperu rekrutují z organizovaných gangů, překupníků i členů organizace Islámský stát, jež nyní válčí v sousedním Iráku.

Americké instituce podle tiskové zprávy chtějí v pomoci Syřanům pokračovat, na další programy ale prozatím shánějí financovat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist