Španělská vláda seškrtala meziročně o 41 procent příspěvek určený soukromým galeristům k tomu, aby se mohli představovat na zahraničních trzích.

Napsal to deník El Confidencial, podle něhož tento grant vycházel ze specifik španělského trhu.

“Španělé prakticky přestali sbírat umění, galeristé tak 90 procent svých výdělků získávají ze zahraničí,” vysvětlil deníku galerista Max Estrella.

Také zástupce galerie Nogueras Blanchard tvrdí, že nebýt grantů, nemohl by si dovolit vystavovat na prestižních světových veletrích umění Art Basel Miami Beach, Frieze New York, FIAC či Art Brussels.

“Nakonec z těchto grantů těží i španělští umělci, kteří se díky nim dostávají do mezinárodního povědomí,” dodal galerista.

Ještě v roce 2011 vláda galeristům poskytla 1,2 milionu eura, vloni už ale tento příspěvek klesl na pouhých 171 tisíc euro.

Nyní jej vláda omezila jen na 101 tisíc euro. Ty si mezi sebou má rozdělit sedmatřicet galerií podle toho, kolika veletrhů se účastní, líčí El Confidencial a dodává, že galerie tak dostanou každá mezi 2300 a 3300 eury.

“To nám uhradí zhruba pět až osm procent výdajů na reprezentaci na mezinárodním trhu. Je to velmi málo,” uvedl Juan Albert, šéf konsorcia španělských galerií současného umění.

Podle něho tato částka neodráží fakt, že galeristé za hranicemi propagují španělské umění a tedy částečně nahrazují roli státu.

Galeristé z největších španělských měst Madridu a Barcelony se v reakci na snížení příspěvků snaží přivést kupce zpět do Španělska, například na barcelonský veletrh Art Nou Primera Visió, zaměřený na umělce mladší pětatřiceti let, či na madridský veletrh Apertura, jenž začal tento týden.

Na něm je zastoupeno čtyřiačtyřicet nejdůležitějších soukromých galerií v Madridu, které se v rámci šetření snaží své vernisáže propojovat a navzájem návštěvníky posílat z jednoho stánku ke druhému.

Vloni veletrh Apertura navštívilo 15 tisíc diváků.

Nyní se trendem inspirovalo také třetí největší španělské město Valencia, kde 26. září proběhne první veletrh Abierto Valencia. Zúčastní se jej dvaadvacet galeristů. Konsoricum soukromých galerií doufá, že tři veletrhy konající se bezprostředně po sobě opět zvednou zájem Španělů o koupi současného umění.

Související