Zpěvák Daniel Landa bude od letošního podzimu účinkovat v nové hře Tajemství Zlatého draka v Mahenově činohře Národního divadla v Brně. Je zároveň spoluautorem připravované inscenace, v níž také zaznějí jeho známé písně. Umělecký šéf činohry Zdeněk Plachý očekává, že hra s "monumentální" výpravou přiláká do kamenného divadla nové publikum. Premiéra se uskuteční 21. listopadu, řekl Plachý.

Landa při nedávné návštěvě Brna označil Tajemství Zlatého draka za "zlatý hřeb kariéry" a svůj hudební manifest, více prozrazovat nechce.

Pod inscenací v Národním divadle budou jako autoři podepsaní Landa a dvojice Střežený Parnass, tedy Jiří Šimáček a Plachý, jenž bude zároveň režisérem. Námět, děj i časové zasazení hry zůstávají tajemstvím. "Zlatý drak je mystická síla, která je skryta v každém člověku. Často si o tom s Danem povídáme," uvedl Plachý.

Symbol draka prý autoři nepřevzali z žádného existujícího kultu ani filozofie, je jejich vlastním výtvorem. Volně se inspirovali učením hermetismu nebo dílem Carla Gustava Junga. "Rozhodně netvoříme žádné nové náboženství," doplnil Plachý.

Umělecký šéf scény věří, že Landa přiláká do Národního divadla publikum, které by stěží zaujala nabídka klasického činoherního repertoáru. "Vstupenky budou v předprodeji s velkým předstihem, myslím, že bude plno," prorokuje Plachý.

Divadelní prkna nejsou pro Landu neznámým územím. Vystudoval původně herectví, účinkoval ve svých muzikálech a představil se i ve filmu, například ve snímcích Proč?, Tichá bolest nebo Černí baroni. Plachý a Landa jsou přátelé, naposledy byl zpěvák kmotrem režisérovy inscenace Deník krále v Městském divadle v Brně, v níž také zazněla jedna Landova píseň.