Martin Friedmann se za války jako Žid ocitl v lágru i v luxusním sanatoriu a bojoval v lesích jako partyzán. Ve filmu Nedodržený slib režiséra Jiřího Chlumského se jeho příběh odehrává na pozadí osudů slovenských Židů za druhé světové války. Tvůrci filmu, který půjde do kin 4. června, prý chtěli především otevřít nepříliš známou kapitolu slovenské historie. Uvedli to dnes na tiskové konferenci. Do Prahy přijel i Friedmann, který od druhé světové války používá příjmení Petrášek.

Film vypráví o tragickém osudu rodiny Friedmannových, která se rozhodla neemigrovat do Palestiny. Většina příbuzných Martina Friedmanna, kterého ve filmu hraje šestnáctiletý slovenský herec Samuel Spišák, tak zahynula v koncentračních táborech v Polsku. Mladíkovi se ale i díky jeho fotbalovému talentu a několika šťastným shodám náhod podařilo přežít lágry i partyzánské boje.

Diváci mohou ve filmu vidět fotbalové zápasy v koncentračních táborech, antisemitismus mezi ruskými partyzány i mezi obyčejným lidem. Producenti dnes uvedli, že jejich cílem nebylo šokovat, chtěli pouze co nejpravdivěji zachytit osud jednoho člověka, bez jakékoli ideologie nebo předsudků.

Scénárista Jan Novák, který se mimo jiné podílel i na filmech Valmont nebo Šeptej, úzce spolupracoval s Martinem Petráškem. Ten dnes řekl, že film by měl být pro mladší generaci především "poučením a varováním ... abychom nikdy nedopustili, aby diktátorský režim znovu odebral svobodu lidem a národům."

Film měl světovou premiéru na festivalu židovských filmů v Los Angeles, kde získal ocenění za nejlepší hraný film i před snímkem Jump!, s Patrickem Swayzem v hlavní roli. Ve vedlejších rolích mohou diváci vidět i české herce Ondřeje Vetchého, Filipa Renče nebo Pavla Kříže.