Kompletní literární dílo Karla Čapka je volně ke stažení na internetu. Beletrie, knížky pro děti, dramata, ale třeba i Čapkovy překlady nebo cestopisy zpřístupnila Městská knihovna v Praze. Na dílo se už nevztahuje autorský zákon, protože od smrti spisovatele uplynula loni ochranná lhůta sedmdesáti let. Mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková dnes sdělila řekla, že plánují takto zpřístupnit i tvorbu Karla Hynka Máchy. "Určitě bychom rádi takto zpřístupnili díly Jana Nerudy a ostatní klasiky, kteří jsou v doporučené školní četbě," upřesňuje tisková mluvčí pro iHNed.cz s tím, že "klasici digitálně" jsou pro Městskou knihovnu prioritou, ať už se dále jedná o knihy Jana Nerudy či Boženy Němcové. Upozorňuje však, že uvést do digitální podoby dílo, které postupem času vyšlo například nejméně ve třech odlišných verzích, je zároveň značně náročná práce.  

Na stránce www.mlp.cz/karelcapek si ale již teď mohou čtenáři stáhnout třeba Dášeňku, Povídky z jedné i z druhé kapsy nebo třeba politické a kritické spisy. Díla jsou k dispozici ve více formátech, zájemci si soubory mohou stáhnout třeba i do mobilu.

Na stránkách projektu Karel Čapek online je také seznam zvukových nahrávek jeho děl, seznam odborné literatury a také výpis jeho knih přeložených do cizích jazyků. Kazety, CD, překlady i "čapkologickou" literaturu si pak mohou zájemci vypůjčit v Městské knihovně v Praze.

Čapkovu literaturu připomínala knihovna celý minulý měsíc, pořádala veřejné čtení nebo promítání filmu. V Ústřední knihovně na Mariánském náměstí je dosud instalována výstava o životě a díle tohoto literáta.

Podle mluvčí je takto kompletně zpřístupněná tvorba jednoho autora včetně podrobných informací o konkrétních titulech spíš výjimečná. "Je s tím hodně práce," přiznala. Knihovna prý připravuje podobný projekt s dílem Karla Hynka Máchy. Zatím se ale rozhodují, jestli jej spustí na podzim v rámci Týdne poezie, nebo až v příštím roce při oslavách dvoustého výročí narození největšího českého romantika.