Kundera převzal diplom od tajemnice Francouzské akademie Hélène Carrèreové d'Encausse, která předsedala porotě. Okamžik, při kterém se vřele objali, provázel v síni pod impozantní kupolí budovy Francouzské akademie bouřlivý potlesk.
Carrèreová v projevu označila Kunderu za "velikána literatury", jenž by setrváním v původní vlasti zůstal umlčen a který v té nové vlasti měl možnost se svobodně vyjadřovat. Další člen Francouzské akademie Jean-Marie Rouart v komentáři popsal Kunderovu literární činnost jako "křik svobody".
Spisovatel, kterého na slavnostní příležitost doprovodila manželka Věra, musel přijímat mnoho gratulací a také se mnohokrát podepisovat. Nic dnes nepotvrzovalo některé spekulace o utrpěné mozkové příhodě před několika měsíci: Kundera, který osmdesátku oslavil letos 1. dubna, křepce vyběhl několik schodů, aby převzal ocenění.
Literát potvrdil nepoddajnost konvencím, když na rozdíl od drtivé většiny účastníků ceremonie nepoužil kravatu - pod černým sakem měl stejnobarevné tričko.
Stejnou cenu dostal i Havel
Nadace, která je součástí Francouzské akademie, ocenila Kunderovu činnost za to, že odráží poselství moderního humanismu. Stejné ocenění, udělované každoročně významným vědcům a literátům, získal v roce 1997 také český dramatik a bývalý prezident Václav Havel. Mezi nositeli ceny jsou mimo jiné francouzský dramatik Jean Anouilh, ruský disident Andrej Sacharov nebo básník a někdejší senegalský prezident Léopold Sédar Senghor.'O udělení ceny rozhodla porota složená ze 14 předních francouzských osobností, z nichž řada je členy Francouzské akademie. Letos v ní zasedal mimo jiné bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing.
Cena je pojmenována po italském vydavateli Cinu Del Ducaovi (1899-1967), jenž ve Francii založil tiskovou skupinu Éditions mondiales, která dnes zahrnuje především specializované a profesionální časopisy. Po jeho smrti založila vdova Simone Světovou cenu a nadaci, která uděluje stipendia vědcům, výtvarníkům a literátům.
Kundera je jeden z nejznámějších spisovatelů českého původu na světě. Rodák z Brna a nadějný autor poválečné české literatury emigroval v roce 1974 do Francie. O sedm let později obdržel francouzské občanství. Od roku 1990 píše svoje knihy výlučně ve francouzštině. Naposledy v březnu vyšla nová sbírka jeho esejů pod názvem Une rencontre (Setkání).
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist