Pozůstalost po spisovateli Jaroslavu Foglarovi patří nadaci nesoucí jeho jméno. Po letech sporů o tom ve středu s konečnou platností rozhodl odvolací pražský městský soud. Potvrdil tak verdikt Obvodního soudu pro Prahu 3, který loni v květnu zamítl žalobu autorova synovce Petra Foglara.

Hodnota pozůstalosti autora knížek pro děti byla před lety odhadována na deset milionů korun. Nejcennější část tvoří autorská práva.

Nadaci Jaroslava Foglara uvedl spisovatel v závěti z roku 1996. Podle Petra Foglara však jeho téměř slepý strýc při podepisování dokumentu netušil, co obsahuje. Prvoinstanční soud mu nedal za pravdu a rozhodl, že spisovatel byl schopen se s textem závěti seznámit.

Nadace je nyní v likvidaci, její zakladatel Foglar ji totiž koncem 90. let zapomněl transformovat, jak ukládal nový nadační zákon. O osudu dědictví tak rozhodne likvidátor.

Dá se vyčíslit Foglarovo dědictví? 

Desetimilonová suma, na níž byla vyčíslena Foglarova pozůstalost před lety, je samozřejmě pouze přibližné a značně klamavé číslo. Kdysi oblíbený komiks Rychlé šípy sice vychoval několik generací "chlapců" v době, která nabízela ideály jisker a pionýrů. Komerční hodnota případných budoucích dotisků je ovšem v době počítačových her značně závislá na emočním poutu, které dokáží pamětníci tehdejší doby udržet i pro své potomky a vnuky. Jinými slovy, jde o to, zda se dnešní a budoucí chlapci (a neklamme se genderovou rovností, Foglarovy knihy mají půvab hlavně pro hochy) dozvědí, že kromě filmů z Pixaru a záplavy nových komiksů je tu dobrodružný a tajemný příběh ze Stínadel.

Zároveň se Foglarovo dílo stalo součástí české kultury a jeho hodnota je proto nevyčíslitelná. Kdykoliv se o někom řekne, že je "Mirkem Dušínem české politiky", kdykoliv někdo napíše "bijte si mě a mučte chlebovou polévkou" anebo "Nekuř a cvič - a zakrátko budeš zase chlapík", dostává se ke slovu Foglarův svět, aniž by třeba dotyčný spisovatelova díla četl.

Kromě úsloví, jež jsou součástí kolektivní paměti, se v Česku o Foglarovo stále živé dědictví starají například David Vávra a další členové Divadla Sklep. V roce 1987 uspořádali "Sklepáci" první díl své soutěžní hry Rychlé šípy, tehdy za účasti potěšeného osmdesátiletého Foglara. Souznění mezi Sklepem a Foglarem pak mělo trvání po celý zbytek Foglarova života.

Městská část Praha 13 otevřela před šesti lety na pomezí sídlištních čtvrtí Lužiny a Velká Ohrada před šesti lety po Jaroslavu Foglarovi pojmenovala ulici. Nikoliv proto, že by byl s místem nějak spjatý, s myšlenou přišel tehdejší starosta Pavel Bratský, poslanec parlamentu a člen parlamentního skautského klubu. 

Podle zákona nyní rozhodne o Foglarově dědictví včetně autorských práv, likvidátor. Komu patří z pohledu české kultury skutečné Foglarovo dědictví je jasné. Světu a imaginaci mladších dospívajících kluků.