Brüno, homosexuální následník kazašského reportéra Borata, má možná štěstí, že do českých kin přišel už tento týden. Ministerstvo kultury připravuje totiž systém, který i do tuzemských kin přinese ratingová hodnocení známá ze zahraničních kinematografií. V Česku budou opět přístupné a nepřístupné filmy. 

Brüno, velmi kontroverzní film, který si dělá legraci z homosexuálních i další praktik (a také je na plátně ukazuje), podle doporučení jeho českého distributora, společnosti Bontonfilm, je určen pro starší 15 let.

Doporučení Bontonfilmu je však pouze dobrovolnou aktivitou této firmy.

Narozdíl od jiných států v Česku chybí systém, který by rozděloval filmy podle toho, jak mladí lidé je mají vidět.  

Například v USA mají přísně odstupňované tzv. ratingy, které povolují, jaké publikum může filmy v amerických kinech vidět. Filmy speciální komise rozděluje do pěti skupin.

Pusťte si trailer, článek pokračuje pod ním

Nejmírnější hodnocení G znamená, že film mohou navštívit diváci všech věkových skupin, film dle tohoto hodnocení neobsahuje žádnou nahotu, scény s drogami ani scény sexuální, jen minimum násilí a žádné vulgární nadávky.

Ratingy pro filmy 

O něco přísnější PG znamená, že film by neměly vidět děti mladší 10 let, následuje rating PG-13, který nedoporučuje přístup dětem mladším 13 let. Tyto tři ratingy jsou pouze na bázi doporučení, zbylé dva už jsou restriktivní. Rating R vpustí na film diváky mladší 17 let pouze v doprovodu rodičů či jiných dospělých, zde už se může objevit sexuální obsah, nahota, vulgarity i scény tvrdšího násilí. Nejpřísnějším ratingem je pak NC-17, který osobám mladším 17 let vůbec neumožňuje vstup na projekci daného filmu.

Producenti v USA už dopředu kalkulují s tím, o jaký rating budou usilovat - přísnější ratingové hodnocení totiž znamená také menší počet diváků a tím i menší tržby. Často jsou například filmy ohodnocené nejpřísnějším ratingem uvedeny do kin ve zmírněné, přestříhané verzi, stalo se to například filmu Snílci Bernarda Bertolucciho, slavného Základního instinktu či Almodovarovy Špatné výchovy.

V poslední době nejpřísnější rating NC-17 získal například film Touha, opatrnost Anga Lee, obsahující explicitní sexuální scény. I Brüno původně získal tento nejpřísnější rating, i jeho producenti se ale zachovali jako mnozí před nimi - přestříhali pro americká kina film tak, aby získal hodnocení R a mohli tak na něj i dospívající diváci, i když pouze v doprovodu rodičů.

Článek pokračuje pod fotogalerií

Sacha Baron Cohen i producenti filmu ostatně prý tento vývoj událostí očekávali, přesto nejdříve vyrobili kontroverznější verzi filmu, aby tak pomohli jeho publicitě. Původní, drsnější verze filmu bude v USA k vidění na DVD.

Brüno v mírné a tvrdé verzi 

I v dalších zemích byl ale film ohodnocen vzhledem ke svému obsahu přísněji. Ve Velké Británii například jde Brüno do kin rovnou v obou verzích - v kompletní určené divákům starším 18 let, v mírnější pro publikum mladší a je to vůbec poprvé, co je nějaký film v britských kinech distribuován paralelně ve dvou verzích. Pouze publikum starší 18 let může film vidět také v Kanadě (Quebec dostal výjimku od 16 let) a Austrálii, novozélandští či irští diváci na něj mohou zamířit od 16 let.

BLOG Ireny Zemanové: Zapomeňte na Borata. Je tu Brüno - čtěte ZDE

RECENZE filmu Brüno - čtěte ZDE

Gay "Brüno" naštval sebevražedné Brigády mučedníků al-Aksá - čtěte ZDE

V jiných zemích jsou distributoři mírnější, například v Norsku mohou film vidět už patnáctiletí diváci a ve Švédsku dokonce jedenáctiletí. Jinde jsou pravidla úplně rozvolněná, například Belgie nedala ohledně filmu vůbec žádné omezení, jen doporučení, že by ho neměly vidět děti mladší 12 let.

Veřejná diskuse 

Ministerstvo kultury letos v červnu odstartovalo na svých webových stránkách veřejnou diskuzi o tom, jak označovat filmy podle přístupnosti či nepřístupnosti. Předcházelo jí prosincové vypracování studie "Koncepce klasifikace audiovizuálních produktů podle věkových skupin".

Ta došla k závěru, že tři čtvrtiny veřejnosti by přivítaly zavedení nějakého systému klasifikace a označování filmů symboly vhodnosti pro děti různého věku.

„Velká většina rodičů vyjádřila ochotu takový systém využívat jako formu základní orientace v mediální nabídce a většina očekávala, že doporučení systému budou vymahatelná," píše se ve studii zadané ministerstvem.

Čeští rodiče by podle průzkumu přivítali omezení zejména u filmů s pornografickým a násilným obsahem. Ve vztahu k filmu Brüno je zajímavé, že mnohem kontroverznější je pro respondenty homosexuální než heterosexuální erotika - první vadí 67 procentům respondentů, druhý pouze 58 procentům respondentů. 26 procent respondentů je také pro to, aby obsahem restrikce bylo například i propagace minulého režimu.

Podle aktuální studie by se navíc daná metodika nemusela vztahovat jen na označování filmů, ale i na televizi, časopisy či počítačové hry. Česká společnost ale podle daného průzkumu žádá systém informativní, nikoliv omezující.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist