Bílá stuha, pozoruhodný černobílý snímek odehrávající se na sklonku první světové války v protestantské severoněmecké vesnici, jejíž obyvatelé náhle čelí nevysvětlitelným útokům a tajemným, bizarním rituálům, je nejlepším evropským filmem letošního roku.

Rozhodla o tom Evropská filmová akademie, která obdoby amerických Oscarů, Evropské filmové ceny, udílela v sobotu večer v německé Bochumi.

Diváckou cenu People's Choice Award si z ceremoniálu odnesl Brit Danny Boyle za oscarový film Milionář z chatrče, cenu za celoživotní přínos evropské kinematografii pak získali Ken Loach a Andrzej Wajda, kteří se ceremoniálu rovněž osobně zúčastnili.

Hlavní vítěz je z Německa

Všechny hlavní trofeje posbírala právě německá Bílá stuha. Brilantně natočené drama totiž získalo i cenu za nejlepší scénář a režii. Obojí si odnesl režisér a scénárista Michael Haneke, který se tak stal hlavní hvězdou sobotního slavnostního ceremoniálu.

Haneke tak překvapivě pokořil i své hlavní konkurenty Larse von Triera nominovaného za film Antikrist a Pedra Almodóvara, kterého na nominační listinu vynesla Rozervaná objetí. 

Ti se nakonec museli „spokojit“ s cenami za nejlepší kameru (tu získal kameraman Anthony Dod Mantle za film Antikrist, podílel se však i na nominovaném Milionáři z chatrče), respektive za nejlepší hudbu (k Almodóvarově novince složil hudbu Alberto Iglesias).

Haneke takový triumf ne Evropských filmových cenách zjevně nečekal. „Jsem dojatý, děkuju mnohokrát. Ve svém díle se vždy snažím najít takový filmový jazyk, který umožňuje určitou svobodu pro diváka, popuštění fantazie. Natočit nejlepší evropský film pro mě bylo ctí,“ uvedl na slavnostním ceremoniálu sedmašedesátiletý mnichovský rodák Haneke.

Reportáž z Evropských filmových cen čtěte v pondělních HN.

Evropské filmové ceny 2009 – přehled hlavních vítězů

Nejlepší film roku
Bílá stuha (Německo)

Nejlepší režie
Michael Haneke (Bílá stuha)

Nejlepší scénář
Michael Haneke (Bílá stuha)

Nejlepší herec
Tahar Rahim (Prorok)

Nejlepší herečka
Kate Winslet (Předčítač)

Nejlepší kamera
Anthony Dod Mantle (Antikrist a Milionář z chatrče)

Nejlepší hudba
Alberto Iglesias (Rozervaná objetí)

Nejlepší animovaný film
Mia a Migou (Francie)

People's Choice Award
Milionář z chatrče (UK)

Cena za celoživotní přínos kinematografii
Ken Loach
Isabelle Huppert
Andrzej Wajda

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist