Americká kina mají po sobotě a neděli za sebou nejlepší víkendové tržby všech dob. Dosáhly jich i díky sci-fi filmu Avatar režisére Jamese Camerona. Informovala o tom agentura DPA.

Podle prvních údajů z nedělního večera v pokladnách severoamerických kin skončilo téměř 300 milionů dolarů (asi 5,5 miliardy korun). Nákladný snímek Avatar, který se vydal na svou pouť po kinosálech před deseti dny, se na této částce podílel 75 miliony dolarů (téměř 1,4 miliardy korun).

Za dobu, co diváci mohou tento velkolepý příběh vidět na plátnech, vydělal jen v USA a Kanadě 212,3 milionu dolarů (3,9 miliardy korun). Ve světě se jeho dosavadní příjmy odhadují na 467,9 milionu dolarů (8,6 miliardy korun). Výroba filmu přitom stála 300 milionů dolarů (tedy asi 5,5 miliardy korun).

Druhé místo na americkém žebříčku patří snímku Sherlock Holmes britského režiséra Guye Ritchieho. Diváci za něj v kinech utratili 65,4 milionu dolarů (asi 1,2 miliardy korun). Druhý díl trikového filmu Alvin a Chipmunkové skončil třetí.

Avatar kraloval na žebříčku návštěvnosti i v českých kinech. První víkend po svém uvedení přilákal podle Unie filmových distributorů do sálů 111.329 diváků. Ti v pokladnách nechali téměř 18 milionů korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist