Film Avatar režiséra Jamese Camerona na tržbách po světě již vydělal přes miliardu dolarů (18,4 miliardy korun). Podařilo se mu to za rekordních 17 dní. Dobrodružnému sci-fi snímku kanadského režiséra pomohl k překonání pomyslné hranice především sváteční Nový rok a první letošní víkend, píše agentura Reuters.

Velkofilm, který zatím vydělal asi 1,02 miliardy dolarů, je tak na cestě mezi největší filmové kasovní trháky všech dob. Pomyslnou miliardovou hranici se dosud podařilo překonat čtyřem snímkům.

Nejvíce v historii vydělal Cameronův Titanic (1,8 miliardy dolarů), druhý je poslední díl filmové trilogie Pána prstenů (1,119 miliardy dolarů) a třetí Piráti z Karibiku - Truhla mrtvého muže (1,066 miliardy dolarů). Tržby batmanovského Temného rytíře (1,001 miliardy dolarů) se již údajně Avataru podařilo překonat.

"Je jako rozjetý nákladní vlak," řekl výkonný ředitel filmové distribuce Bert Livingston ze společnosti 20th Century Fox. "Pořád se valí dál."

Film se v současnosti promítá po celém světě. V sobotu vstoupil do kin v Číně a 15. ledna ho začnou jako poslední uvádět italská kina.

Nový rekord v Severní Americe

V severoamerických kinech snímek zatím už vydělal 352,1 milionu dolarů a ve zbytku světa 670,2 milionu dolarů. Za první letošní sváteční víkend celosvětově utržil 202 milionů dolarů.

Jen během uplynulého víkendu vydělal v Kanadě a USA přes 68 milionů dolarů (1,25 miliardy Kč), a stanovil tak nový rekord v kategorii úspěšnosti u severoamerických diváků. Zatím nejpopulárnější v třetím promítacím víkendu byl v Severní Americe v roce 2002 snímek Spider-Man s částkou 45 milionů dolarů (přes 820 milionů Kč).

Čekání na Avatara - čtěte ZDE

Modrá revoluce - čtěte ZDE 

Společnost 20th Century Fox předpovídá, že tržby Avataru v severoamerických kinech budou ve výsledku činit kolem půl miliardy dolarů (dnes asi 9,1 miliardy korun).

Cameronovo drama Titanic od roku 1997 vydělalo v severoamerických kinech 601 milionů dolarů, ovšem bez započítání inflace ceny lístků, loňský Temný rytíř 533 milionů dolarů a 461 milionů dolarů v kinech USA a Kanady utržily Hvězdné války.

Avatar je s rozpočtem nejméně 300 milionů dolarů zřejmě nejdražším snímkem všech dob. Mnohými kritiky je ceněn především kvůli vizuálním efektům. Do příběhu odehrávajícího se na planetě Pandora, kam se pozemští žoldáci vydají, aby získali nerost potřebný jako zdroj energie, obsadil režisér například Sama Worthingtona a Sigourney Weaverovou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist