Portrét Elvise Presleyho, záběry z vily Graceland, kde zpěvák žil, i všemožné zboží, na němž se objevila Elvisova podobizna - od svačinových krabic přes louskáčky ořechů a sběratelské figurky až po sněžítka - jsou součástí výstavy v National Portrait Gallery ve Washingtonu připomínající 75. výročí narození této hudební legendy.

Expozici One Life: Echoes of Elvis, která je věnována vývoji a vlivu image Presleyho po jeho smrti, připravila americká národní kulturní organizace Smithsonian Institution.

Na výstavě, která bude otevřena ode dneška až do srpna, jsou k vidění i umělecké práce ze soutěže na návrh poštovní známky s Elvisovým motivem z roku 1992 a známka s Elvisem z roku 1993, která se s výtiskem 500 milionů kusů stala nejpopulárnější americkou poštovní známkou všech dob.

Jednu ze zdí výstavního sálu galerie zdobí zlatá busta Elvise zpodobněného jako Julius Caesar od sochaře Roberta Arnesona.

"Vzpomeňte si, u které postavy zábavního průmyslu znáte jména jejích domů?" ilustruje kurátor výstavy Warren Perry význam osobnosti Elvise Presleyho.

Oblíbeným předmětem Perryho, který pochází z Memphisu v Tennessee, kde Elvis žil poté, co se jeho rodina odstěhovala z Mississippi, je tlustý sešit nalezený v opuštěném skladu v Chicagu, který obsahuje novinové výstřižky shromážděné krátce po Elvisově smrti v roce 1977 ve věku 42 let. "Je patrné, že ho vytvořil nějaký vášnivý fanoušek," říká Perry.

Portrétovat se Elvis nechal jen od jediného umělce. Malba Ralpha Wolfea Cowana, vytvořená na základě Cowanových náčrtů z roku 1969 pro portrét visící v Gracelandu, je ústředním exponátem celé výstavy washingtonské National Portrait Gallery.

Smithsonian Institution přichystala rovněž putovní výstavu nazvanou Elvis at 21: Photographs by Alfred Wertheimer, která dnes otvírá své brány veřejnosti v losangeleském Grammy Museum. Fotograf byl najat, aby vytvořil reklamní snímky mladého Elvise, jen krátce předtím, než se stal tento hudebník slavným. Expozice zahrnuje 56 Wertheimerových fotografií z roku 1956.