Zlatý glóbus za nejlepší film v Los Angeles získala výpravná sci-fi Avatar. Jeho tvůrce a režisér James Cameron také obdržel cenu za nejlepší režii. Největší favorit 67. Zlatých glóbů, tragikomedie Lítám v tom, proměnila jenom jednu ze šesti nominací.

Nejlepším zahraničním filmem se stala Bílá stuha rakouského režiséra Michaela Hanekeho. Zlaté glóby, které oceňují filmová i televizní díla, jsou považovány za předzvěst Oscarů.

Cameron si z letošních Zlatých glóbů odnáší stejné ceny jako před 12 lety, kdy získal cenu za režii a nejlepší film za Titanic. Při předávání připomněl ekologické poselství svého snímku.

"Avatar po nás chce, abychom viděli, že je vše propojené, všichni lidé navzájem i my se Zemí. A pokud musíte cestovat čtyři a půl světelného roku na jinou, vymyšlenou planetu, abyste tento zázrak, který tu máme přímo před sebou, ocenili, tak to je prostě zázrak kinematografie, to je to kouzlo," řekl Cameron.

Nejlepší herečkou se stala Sandra Bullock za roli ve sportovním dramatu The Blind Side, mezi muži toto ocenění obdržel Jeff Bridges za ztvárnění role stárnoucího country zpěváka ve snímku Crazy Heart.

Nejlepší komediální roli ve filmu podle asociace zahraničních filmových novinářů a kritiků, která ceny uděluje, ztvárnila Meryl Streep ve filmu Julie a Julia. Nejlepším mužem v komediální úloze pak byl Robert Downey Jr. za pojetí titulní role ve snímku Sherlock Holmes.

Co se týče počtu získaných ocenění, tak letos Zlatým glóbům žádný snímek nedominoval. Kromě Avatara po dvou soškách získal i animovaný snímek Vzhůru do oblak a drama Crazy Heart. Tragikomedie Lítám v tom s Georgem Clooneym v hlavní roli obdržela pouze cenu za nejlepší scénář, kterou převzal její režisér Jason Reitman a scénárista Sheldon Turner.

Moderátor po 15 letech

Tříhodinová show měla letos poprvé po 15 letech moderátora, kterým se stal Ricky Gervais známý ze seriálu Kancl. Osmačtyřicetiletý Brit hned v úvodu dostál své pověsti prostořekého komika.

"Podívejte se na ty skvělé tváře tady v sále. Připomíná mi to některá báječná díla, která letos vznikla ... v operačních sálech plastických chirurgů," řekl k velkému pobavení hollywoodské elity v publiku.

Vzpomínka na Haiti

Během slavnostního večera ale zazněla i vážnější nota, když herečka Nicole Kidman předávající jednu z cen připomněla situaci Haiti, jež v úterý zasáhlo ničivé zemětřesení. Hvězdy v sále i diváky u televizních obrazovek vyzvala, aby v pátek nezapomněli na televizní charitativní maraton Naděje pro Haiti, který bude moderovat Clooney.

Kidman rovněž stejně jako další umělci v sále měla na šatech speciální stužku na podporu lidí z tohoto karibského ostrova.

Kromě Kidmanové na pódium přišel udělit ocenění například i člen legendárních Beatles Paul McCartney. "Animace není jenom pro děti, ale i pro dospělé, kteří berou drogy," odtušil, než nejlepším animovaném filmem vyhlásil Vzhůru do oblak z dílny studia Pixar. Nedlouho poté si ale vyslechl i vtip na svou adresu.

"Přiletěli jsme stejným letadlem. Ale nemluvili jsme spolu. Já seděl vepředu v první třídě a on vzadu v ekonomické. Šetřil. Taky utratil pořádnou kupu peněz," řekl Gervais v narážce na McCartneyho předloňský rozvod, který hudebníka přišel na 24,3 milionu liber. 

Předávání Zlatých glóbů se tradičně zúčastnila řada známých osobností, například herečky Julia Roberts či Penelope Cruz, anebo herci Harrison Ford, Tom Hanks či Robert De Niro. Ten spolu s Leonardem DiCapriem předal cenu za celoživotní dílo americké režisérské legendě Martinovi Scorsesemu.

Hollywoodská asociace zahraničních korespondentů, která ocenění uděluje, má 83 členů. Vedle pořádání cen se věnuje i charitativní činnosti, Scorsese dnes například ocenil její podíl na záchraně důležitých filmových děl minulosti.

Přehled děl a tvůrců oceněných na filmových a televizních cenách Zlatý glóbus:

Nejlepší film - drama
Avatar

Nejlepší režie
James Cameron (Avatar)

Nejlepší filmový scénář
Jason Reitman a Sheldon Turner (Lítám v tom)

Nejlepší zahraniční film
Bílá stuha (Rakousko/Francie/Německo/Itálie)

Cena Cecila B. DeMilla za celoživotní dílo
Martin Scorsese

Nejlepší filmový herec - drama
Jeff Bridges (Crazy Heart)

Nejlepší filmová herečka - drama
Sandra Bullock (The Blind Side)

Nejlepší filmový herec ve vedlejší roli
Christoph Waltz (Hanebný pancharti)

Nejlepší filmová herečka ve vedlejší roli
Mo’Nique (Precious: Based on the Novel Push by Sapphire)

Nejlepší film - komedie/muzikál
Pařba ve Vegas

Nejlepší filmový herec - komedie/muzikál
Robert Downey Jr. (Sherlock Holmes)

Nejlepší filmová herečka - komedie anebo muzikál
Meryl Streep (Julie a Julia)

Nejlepší animovaný film
Vzhůru do oblak

Nejlepší původní filmová hudba
Michael Giacchino (Vzhůru do oblak)

Nejlepší filmová píseň
The weary kind (Crazy Heart)

Nejlepší televizní film anebo mini série
Grey Gardens

Nejlepší herec v televizním filmu anebo mini sérii
Kevin Bacon (Poslední cesta)

Nejlepší herečka v televizním filmu anebo mini sérii
Drew Barrymore (Grey Gardens)

Nejlepší výkon herce ve vedlejší roli v televizním seriálu, mini sérii anebo filmu
John Lithgow (Dexter)

Nejlepší herečka ve vedlejší roli v televizním seriálu, mini sérii anebo filmu
Chloë Sevigny (Big Love)

Nejlepší televizní seriál - drama
Mad Men

Nejlepší herec v televizním seriálu - drama
Michael C. Hall (Dexter)

Nejlepší herečka v televizním seriálu - drama
Julianna Margulies (Dobrá manželka)

Nejlepší televizní seriál - komedie/muzikál
Glee

Nejlepší herec v televizním seriálu - komedie/muzikál
Alec Baldwin (30 Rock)

Nejlepší herečka v televizním seriálu - komedie/ muzikál
Toni Collette (Tara a její svět)

Související