Prestižní britskou literární cenu Costa Book Award pro knihu roku dostal v úterý v Londýně básník Christopher Reid za sbírku The Scattering. Cenu udělovanou od roku 1985 dostala kniha poezie teprve pošesté.

Reid sbírku věnoval své manželce, která zemřela v roce 2005. Porota označila knihu za "mimořádně jímavou, působivou a poctivou".

Porotci vybírali knihu roku z pěti děl - z nejlepšího románu, knihy poezie, nejlepší prvotiny, biografie a dětské knihy. Favoritem přitom byl irský autor Colm Toibin s románem Brooklyn. Reid dostal s cenou také šek na 30 tisíc liber (asi 900 tisíc korun).

Knížka je složená ze čtyř oddílů. První Reid napsal poté, co se dozvěděl o manželčině nemoci, a další tři po její smrti. "Raději bych tu knihu býval nenapsal," řekl básník při přebírání ceny.

"Chtěl jsem jí říci, proč mi bude tolik chybět. Naštěstí se mi podařilo dokončit první část, dokud byla naživu."

Řekl, že je "naprosto nadšen", že se ocitl ve společnosti Teda Hughese a Seamuse Heaneyho, kteří cenu získali každý dvakrát.

Toto literární ocenění se začalo udělovat v roce 1971 jako Whitbreadova cena. Od roku 2006 převzal sponzorství kavárenský řetězec Costa. O cenu se mohou ucházet knihy, jejichž autoři žijí v Británii nebo v Irsku.

Kniha roku - tedy celkový vítěz vybraný ze všech pěti kategorií - je vyhlašována od roku 1985. Od té doby ji devětkrát získal román, čtyřikrát prvotina, pětkrát životopis, rovněž pětkrát poezie a jednou dětská kniha.

Letos se nejlepší prvotinou stal román Beauty spisovatele Raphaela Selbournea o bangladéšské ženě prchající od své rodiny. Nejlepším životopisným dílem byla vyhlášena biografie The Strangest Man: The Hidden Life of Paul Dirac, Quantum Genius od Grahama Farmela, která líčí osudy fyzika a nositele Nobelovy ceny Paula Diraka. Nejlepší dětskou knihou je The Ask and the Answer od Patricka Nesse.