Goncourtovu cenu za první román dnes v Paříži získala kniha Laurenta Bineta HHhH o nacistickém pohlavárovi Reinhardu Heydrichovi a o atentátu na něj v Praze. Jde o jednu z doprovodných Goncourtových cen, které se udělují během roku. Hlavní Goncourtova cena, nejvýznamnější francouzské literární ocenění, se uděluje na podzim.

Záhadný název knihy HHhH odkazuje na přezdívku, kterou Heydrichovi dávali příslušníci SS, Himmlers Hirn heisst Heydrich (Himmlerův mozek se jmenuje Heydrich). Binet se drží historických skutečností a jmen, zamýšlí se podle agentury AFP ale také nad vztahy mezi skutečností a fikcí.

Dílo Heydricha představuje jako šéfa Gestapa, šéfa nacistických tajných služeb, plánovače takzvaného konečného řešení židovské otázky, protektora Čech a Moravy, nejnebezpečnějšího muže třetí říše s výmluvnými přezdívkami "pražský řezník", "blonďaté zvíře", "kat", "muž se železným srdcem".

Poté popisuje operaci Antropoid, při které byl Heydrich v Praze zabit. Většina knihy je o období 1938 až 1942. Příběh v krátkých kapitolách přibližuje různé doby a místa, odkud děj směřuje postupně do Prahy.

Sedmatřicetiletý Laurent Binet pracuje jako profesor francouzštiny na pařížském předměstí a přednáší na univerzitě.

Hlavní Goncourtova cena se uděluje na podzim. V průběhu roku se udělují Goncourtovy ceny za první román, poezii, novelu a životopis.

Hlavní cena je udělována od roku 1903, a je tudíž vůbec nejstarší na světě. Je pojmenována podle bratrů spisovatelů z 19. století Edmonda a Julesa Goncourtů. Je s ní spojena jen symbolická finanční odměna.

Všeobecně ale platí, že její prestiž okamžitě zvýší náklady románu, takže autor by finančně neměl přijít zkrátka. Cena se uděluje spisovatelům jen jednou za život.