Šéfové dvou ze tří souborů ND by měli být jmenováni na sezony 2011/12 až 2014/15 pravděpodobně během 14 dnů. Rada Národního divadla dnes projednala jejich koncepce a doporučila oba řediteli ND ke jmenování.

Rada ND ředitele Ondřeje Černého také vyzvala, aby s šéfy souborů znovu projednal ekonomické a provozní aspekty jejich koncepcí. Souvisí to pravděpodobně s nutným šetřením, Národní divadlo se k němu musí uchýlit již v příští sezoně.

Na tiskové konferenci v tomto týdnu Černý uvedl, že vzhledem ke sníženým dotacím nemůže v příští sezoně zcela naplnit původní plán.

ND dostávalo v posledních letech od zřizovatele až 480 milionů korun, celkový rozpočet ND loni činil 700 milionů korun. Letos ministerstvo kultury přidělilo divadlu 464 miliony včetně peněz na investice. Loňský rok skončilo ND s tržbami téměř o 12 milionů vyššími než v předchozím roce, přispěl tomu asi i fakt, že od půlky roku 2008 je vstupné průměrně o 18 procent dražší.

Dočekal i Zuska vedou soubory od roku 2002. Na místo šéfa činohry navrhla Rada ND vyhlásit výběrové řízení, přestože byla s prací Dočekala spokojená. Oslovila osm předních divadelníků, ani jeden z nich však neprojevil zájem. Jediným, kdo se o funkci ucházel, tak byl Dočekal.

S koncem příští sezony skončí funkční období i Zuskovi. Rada se už loni v červnu rozhodla doporučit řediteli, aby ho jmenoval na další čtyři roky. Tento postup zdůvodnili její členové tím, že Zuska je mimořádná osobnost, která by v Česku jen těžko hledala konkurenci.

Balet pod jeho vedením dosahuje velmi dobrých výsledků, kontinuita bude zárukou kvalitního vývoje baletního a tanečního umění v ND, domnívají se členové rady.

Balet ND má také dlouhodobě ze všech tří souborů nejvyšší návštěvnost - loni to bylo 88,4 procenta. Činohra měla 73,9 procenta a opera 78,6 procenta.