Českou premiéru symfonické suity z Janáčkovy opery Káťa Kabanová uvede ve čtvrtek a v pátek ve Dvořákově síni pražského Rudolfina Česká filharmonie pod vedením Jiřího Bělohlávka.

Na programu je také Koncert pro klavír a orchestr od skladatele Jiřího Gemrota a Symfonie č. 1 Bohuslava Martinů.

Světovou premiéru Janáčkovy suity dirigoval Bělohlávek se Symfonickým orchestrem BBC letos 10. února v Londýně.

K napsání šesté opery Janáčka inspirovalo realistické drama A. N. Ostrovského Bouře. Suitu připravil v roce 2007 muzikolog a skladatel Jaroslav Smolka.

O napsání Koncertu pro klavír a orchestr z roku 2003 požádal skladatele Gemrota virtuos Jan Simon.

"Nepatřím mezi lehce píšící autory, ale klavírní koncert mě potrápil obzvláště. Po úvahách jsem nakonec zvolil jednovětou formu na půdorysu sonátového principu, který považuji za úžasný, stále inspirativní a nevyčerpatelný," uvedl Gemrot.

Symfonii č. 1 si u Martinů objednal dirigent Sergej Kusevickij, šéf Bostonských symfoniků, na paměť své zesnulé paní. Lyricky laděné dílo z roku 1942 je první symfonií, kterou tehdy dvaapadesátiletý autor napsal.

Bělohlávka spojuje s Českou filharmonií dlouholetá spolupráce. Od roku 1973 pravidelně hostoval s orchestrem v Praze i v zahraničí, od roku 1981 byl jeho stálým dirigentem a v letech 1990 až 1992 působil ve funkci šéfdirigenta.