Největší krádež obrazů v historii zůstává i po 20 letech stále neobjasněná. Nebyli dopadeni pachatelé, ani nebyla nalezena uloupená plátna.

V bostonském Muzeu Isabelly Gardnerové, odkud 18. března 1990 zmizelo 11 vzácných obrazů (od Rembrandta van Rijna, Jana Vermeera či Édouarda Maneta) a jedna váza v ceně asi 300 milionů dolarů, visí od té doby prázdné rámy. Ani nasazení 30 detektivů, ani vypsaná odměna ve výši pěti milionů dolarů zatím k úspěchu nevedly.

Americká sběratelka umění a filantropka Isabella Gardnerová (1840-1924) začala sbírat umělecké předměty koncem 19. století a muzeum v Bostonu otevřela v roce 1903. Muzeum má menší, ale významnou sbírku obrazů, soch, kreseb, děl z keramiky, šperků či vzácných tisků.

Umělecká díla zmizela z muzea po půlnoci 18. března 1990. Dva neznámí muži, převlečení do policejních uniforem, přišli před půl druhou v noci do muzea s tím, že jdou vyšetřovat nahlášeny incident. Spoutali dva noční strážce muzea a deaktivovali bezpečnostní systém. Podle detektivů se v muzeu vyznali - věděli například o tajných dveřích za jedním z obrazů.

Za 81 minut si zloději odnesli obraz Koncert od nizozemského barokního mistra Jana Vermeera, tři mistrovská díla Rembrandta van Rijna (Bouře na moři Galilejském, Autoportrét a Dáma a pán v černém), pět menších kreseb od Edgara Degase, obraz Krajina s obeliskem Govaena Flincka, plátno U Tortoniho Édouarda Maneta a také čínskou bronzovou vázu Ku z let 1200-1100 před naším letopočtem.

Podle odborníků jsou nejcennější Vermeerův Koncert, jeden z pouhých 35 známých obrazů malíře, a Rembradtova Bouře na moři Galilejském, jediná jeho krajinomalba - oba obrazy jsou ceněny na více než 50 milionů dolarů.

Krádež inspirovala film Stolen

Zloději ale ignorovali další významná díla v muzeu: například některá významnější plátna od Degase či velký Autoportrét do Rembrandta z roku 1629.

Ihned zahájené vyšetřování bylo ale dosud neúspěšné, jeden čas se spekulovalo i o politických motivech činu, ozvalo se také několik anonymů. Ukradená díla jsou však díky své proslulosti v podstatě neprodejná. O krádeži byl v roce 2005 natočen dokumentární film Stolen.

Přehled velkých krádeží obrazů v historii, které se dosud nenalezly:

10. dubna 1934 - Z gentské katedrály byla odcizena část vzácného Gentského oltáře (s motivem Klanění božímu beránkovi) nizozemských gotických malířů Jana a Huberta van Eyckových z 15. století.

16. října 1969 - V Palermu se lupiči zmocnili obrazu italského barokního malíře Caravaggia s motivem narození Krista. Cena plátna z roku 1609 je odhadována na 20 milionů dolarů.

4. září 1972 - Největší umělecká krádež v Kanadě se odehrála v montrealském muzeu, odkud byly uloupeny šperky, sochy a 18 obrazů (díla Delacroixe či vzácná Rembrandtova krajina) za asi dva miliony dolarů.

18. března 1990 - Při největší krádeži obrazů v historii bylo z bostonského Muzea Isabelly Gardnerové zcizeno 11 pláten (mezi nimi i obrazy Rembrandta, Edgara Degase, Johannese Vermeera a Édouarda Maneta) a jedna váza v ceně asi 300 milionů dolarů.

31. prosince 1999 - Při silvestrovském ohňostroji ukradli lupiči z oxfordského muzea Cézannův obraz Pohled na Auvers-sur-Oise v ceně asi tří milionů dolarů.

7. prosince 2002 - Z Muzea Vincenta van Gogha v Amsterodamu byly ukradeny obrazy Vincenta van Gogha Pohled na moře u Scheveningenu a Farníci opouštějí kostel v Nuenenu v ceně 30 milionů dolarů.

24. února 2006 - Lupiči se v muzeu v brazilském Rio de Janeiru zmocnili děl Pabla Picassa, Salvadora Dalího, Henriho Matisse a Cauda Moneta. Loupež vyčíslena na 50 milionů dolarů.

11. února 2008 - Pachatelé ukradli z galerie Bührleho nadace v Curychu čtyři obrazy. Díla Paula Cézanna Chlapec v červené vestě, Edgara Degase Ludovic Lepic a jeho dcera, Vincenta van Gogha Kvetoucí větve kaštanu a Clauda Moneta Makové pole u Vetheuil byla ohodnocena na 163 milionů dolarů. Obrazy van Gogha a Moneta byly později nalezeny, další dva ne.

Přehled velkých krádeží obrazů v historii, které se opět nalezly:

21. srpna 1911 - Z pařížského Louvru ukradl italský dělník Vincenzo Peruggia obraz Mona Lisa od Leonarda da Vinci. Po 27 měsících byl nalezen v Itálii, do Paříže se obraz vrátil v lednu 1914.

27. října 1985 - Slavný obraz Imprese, východ slunce Clauda Moneta byl ukraden spolu s dalšími obrazy Moneta, Augusta Renoira a Berthe Morisotové z pařížského muzea Marmottan. Po pětiletém pátrání byla Imprese nalezena v jedné vile na jihu Korsiky.

14. dubna 1991 - Z Muzea Vincenta van Gogha v Amsterodamu bylo ukradeno pět obrazů van Gogha včetně známých Jedlíků brambor. Cena obrazů byla asi 500 milionů dolarů. Policie obrazy objevila nedlouho po loupeži v opuštěném automobilu u muzea.

6. května 1991 - Při údajně největší loupeži uměleckých děl v dějinách ČR či Československa byly ze sbírky Národní galerie v Praze ve Šternberském paláci odcizeny čtyři obrazy Picassa - Absint a Karta, Mandolína a sklenice pernodu, Stůl s pohárem a Přístav Tadaques. Tři obrazy byly nalezeny v červnu 1991, čtvrtý byl vystopován v Bavorku a do galerie byl předán v listopadu 1991.

20. května 1998 - Dva obrazy Vincenta van Gogha a jeden Paula Cézanna uloupili v římské Národní galerii moderního umění tři lupiči. Cena odcizených děl (van Goghových obrazů Zahradník a Arlésanka a Cézannovy Jourdanovy chaloupky) odhadnuta na desítky milionů dolarů. Nalezeny po několika týdnech.

22. prosince 2000 - Dva obrazy Renoira (Mladá Pařížanka a Rozhovor) a slavný Autoportrét Rembrandta byly uloupeny ze švédského Národního muzea ve Stockholmu. Jeden Renoirův obraz nalezen v květnu 2001, druhý v březnu 2005 v Los Angeles, Rembrandtův Autoportrét objeven v září 2005 v Kodani.

27. srpna 2003 - Dva muži přestrojení za turisty ukradli na skotském zámku Drumlanrig dílo Leonarda da Vinciho Madona s vřetenem. Hodnota obrazu, jenž byl nalezen v říjnu 2007, je asi 80 milionů dolarů.

22. srpna 2004 - Z Munchova muzea v Oslu uloupili za bílého dne maskovaní lupiči slavná díla Edvarda Muncha Křik a Madonna, jejichž cena se v součtu pohybuje nad hranicí sto milionů dolarů. Obrazy policie vypátrala 31. srpna 2006. Jiná verze Munchova Křiku zmizela z Národní galerie v Oslu už v únoru 1994. I ona byla ale posléze nalezena.

20. prosince 2007 - Z Muzea umění v brazilském Sao Paulu bylo ukradeno dílo Pabla Picassa s názvem Portrét Suzanne Blochové. Z muzea zmizel také obraz brazilského malíře Cándida Portinariho Pěstitel kávy. Cena obrazů, které byly nalezeny lednu 2008, byla odhadnuta na 55 milionů dolarů.

12. června 2008 - Zloději ukradli ze státní obrazárny v brazilském Sao Paulu čtyři obrazy - dvě díla Pabla Picassa a po jednom od brazilských mistrů Emiliana Di Cavalcantiho a Lasara Segalla. Hodnota ukradených a později nalezených děl byla 613.000 dolarů.