Největší krádež obrazů v historii zůstává i po 20 letech stále neobjasněná. Nebyli dopadeni pachatelé, ani nebyla nalezena uloupená plátna.

V bostonském Muzeu Isabelly Gardnerové, odkud 18. března 1990 zmizelo 11 vzácných obrazů (od Rembrandta van Rijna, Jana Vermeera či Édouarda Maneta) a jedna váza v ceně asi 300 milionů dolarů, visí od té doby prázdné rámy. Ani nasazení 30 detektivů, ani vypsaná odměna ve výši pěti milionů dolarů zatím k úspěchu nevedly.

Americká sběratelka umění a filantropka Isabella Gardnerová (1840-1924) začala sbírat umělecké předměty koncem 19. století a muzeum v Bostonu otevřela v roce 1903. Muzeum má menší, ale významnou sbírku obrazů, soch, kreseb, děl z keramiky, šperků či vzácných tisků.

Umělecká díla zmizela z muzea po půlnoci 18. března 1990. Dva neznámí muži, převlečení do policejních uniforem, přišli před půl druhou v noci do muzea s tím, že jdou vyšetřovat nahlášeny incident. Spoutali dva noční strážce muzea a deaktivovali bezpečnostní systém. Podle detektivů se v muzeu vyznali - věděli například o tajných dveřích za jedním z obrazů.

Za 81 minut si zloději odnesli obraz Koncert od nizozemského barokního mistra Jana Vermeera, tři mistrovská díla Rembrandta van Rijna (Bouře na moři Galilejském, Autoportrét a Dáma a pán v černém), pět menších kreseb od Edgara Degase, obraz Krajina s obeliskem Govaena Flincka, plátno U Tortoniho Édouarda Maneta a také čínskou bronzovou vázu Ku z let 1200-1100 před naším letopočtem.

Podle odborníků jsou nejcennější Vermeerův Koncert, jeden z pouhých 35 známých obrazů malíře, a Rembradtova Bouře na moři Galilejském, jediná jeho krajinomalba - oba obrazy jsou ceněny na více než 50 milionů dolarů.

Krádež inspirovala film Stolen

Zloději ale ignorovali další významná díla v muzeu: například některá významnější plátna od Degase či velký Autoportrét do Rembrandta z roku 1629.

Ihned zahájené vyšetřování bylo ale dosud neúspěšné, jeden čas se spekulovalo i o politických motivech činu, ozvalo se také několik anonymů. Ukradená díla jsou však díky své proslulosti v podstatě neprodejná. O krádeži byl v roce 2005 natočen dokumentární film Stolen.

Přehled velkých krádeží obrazů v historii, které se dosud nenalezly:

10. dubna 1934 - Z gentské katedrály byla odcizena část vzácného Gentského oltáře (s motivem Klanění božímu beránkovi) nizozemských gotických malířů Jana a Huberta van Eyckových z 15. století.

16. října 1969 - V Palermu se lupiči zmocnili obrazu italského barokního malíře Caravaggia s motivem narození Krista. Cena plátna z roku 1609 je odhadována na 20 milionů dolarů.

4. září 1972 - Největší umělecká krádež v Kanadě se odehrála v montrealském muzeu, odkud byly uloupeny šperky, sochy a 18 obrazů (díla Delacroixe či vzácná Rembrandtova krajina) za asi dva miliony dolarů.

18. března 1990 - Při největší krádeži obrazů v historii bylo z bostonského Muzea Isabelly Gardnerové zcizeno 11 pláten (mezi nimi i obrazy Rembrandta, Edgara Degase, Johannese Vermeera a Édouarda Maneta) a jedna váza v ceně asi 300 milionů dolarů.

31. prosince 1999 - Při silvestrovském ohňostroji ukradli lupiči z oxfordského muzea Cézannův obraz Pohled na Auvers-sur-Oise v ceně asi tří milionů dolarů.

7. prosince 2002 - Z Muzea Vincenta van Gogha v Amsterodamu byly ukradeny obrazy Vincenta van Gogha Pohled na moře u Scheveningenu a Farníci opouštějí kostel v Nuenenu v ceně 30 milionů dolarů.

24. února 2006 - Lupiči se v muzeu v brazilském Rio de Janeiru zmocnili děl Pabla Picassa, Salvadora Dalího, Henriho Matisse a Cauda Moneta. Loupež vyčíslena na 50 milionů dolarů.

11. února 2008 - Pachatelé ukradli z galerie Bührleho nadace v Curychu čtyři obrazy. Díla Paula Cézanna Chlapec v červené vestě, Edgara Degase Ludovic Lepic a jeho dcera, Vincenta van Gogha Kvetoucí větve kaštanu a Clauda Moneta Makové pole u Vetheuil byla ohodnocena na 163 milionů dolarů. Obrazy van Gogha a Moneta byly později nalezeny, další dva ne.

Přehled velkých krádeží obrazů v historii, které se opět nalezly:

21. srpna 1911 - Z pařížského Louvru ukradl italský dělník Vincenzo Peruggia obraz Mona Lisa od Leonarda da Vinci. Po 27 měsících byl nalezen v Itálii, do Paříže se obraz vrátil v lednu 1914.

27. října 1985 - Slavný obraz Imprese, východ slunce Clauda Moneta byl ukraden spolu s dalšími obrazy Moneta, Augusta Renoira a Berthe Morisotové z pařížského muzea Marmottan. Po pětiletém pátrání byla Imprese nalezena v jedné vile na jihu Korsiky.

14. dubna 1991 - Z Muzea Vincenta van Gogha v Amsterodamu bylo ukradeno pět obrazů van Gogha včetně známých Jedlíků brambor. Cena obrazů byla asi 500 milionů dolarů. Policie obrazy objevila nedlouho po loupeži v opuštěném automobilu u muzea.

6. května 1991 - Při údajně největší loupeži uměleckých děl v dějinách ČR či Československa byly ze sbírky Národní galerie v Praze ve Šternberském paláci odcizeny čtyři obrazy Picassa - Absint a Karta, Mandolína a sklenice pernodu, Stůl s pohárem a Přístav Tadaques. Tři obrazy byly nalezeny v červnu 1991, čtvrtý byl vystopován v Bavorku a do galerie byl předán v listopadu 1991.

20. května 1998 - Dva obrazy Vincenta van Gogha a jeden Paula Cézanna uloupili v římské Národní galerii moderního umění tři lupiči. Cena odcizených děl (van Goghových obrazů Zahradník a Arlésanka a Cézannovy Jourdanovy chaloupky) odhadnuta na desítky milionů dolarů. Nalezeny po několika týdnech.

22. prosince 2000 - Dva obrazy Renoira (Mladá Pařížanka a Rozhovor) a slavný Autoportrét Rembrandta byly uloupeny ze švédského Národního muzea ve Stockholmu. Jeden Renoirův obraz nalezen v květnu 2001, druhý v březnu 2005 v Los Angeles, Rembrandtův Autoportrét objeven v září 2005 v Kodani.

27. srpna 2003 - Dva muži přestrojení za turisty ukradli na skotském zámku Drumlanrig dílo Leonarda da Vinciho Madona s vřetenem. Hodnota obrazu, jenž byl nalezen v říjnu 2007, je asi 80 milionů dolarů.

22. srpna 2004 - Z Munchova muzea v Oslu uloupili za bílého dne maskovaní lupiči slavná díla Edvarda Muncha Křik a Madonna, jejichž cena se v součtu pohybuje nad hranicí sto milionů dolarů. Obrazy policie vypátrala 31. srpna 2006. Jiná verze Munchova Křiku zmizela z Národní galerie v Oslu už v únoru 1994. I ona byla ale posléze nalezena.

20. prosince 2007 - Z Muzea umění v brazilském Sao Paulu bylo ukradeno dílo Pabla Picassa s názvem Portrét Suzanne Blochové. Z muzea zmizel také obraz brazilského malíře Cándida Portinariho Pěstitel kávy. Cena obrazů, které byly nalezeny lednu 2008, byla odhadnuta na 55 milionů dolarů.

12. června 2008 - Zloději ukradli ze státní obrazárny v brazilském Sao Paulu čtyři obrazy - dvě díla Pabla Picassa a po jednom od brazilských mistrů Emiliana Di Cavalcantiho a Lasara Segalla. Hodnota ukradených a později nalezených děl byla 613.000 dolarů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist