Už třetím rokem se herec Jan Tříska vrací na jeviště pražského Divadla na Jezerce, aby společně s Janem Hrušínským a Janem Kačerem exceloval ve světově proslulé hře pařížské autorky Yasminy Rezy Kumšt. Nastudoval ji Jan Hřebejk a první letošní repríza jeho inscenace se uskuteční v neděli 23. května.

"Toto představení se stalo jedním z nejoblíbenějších titulů divadla. Od května 2007, kdy mělo premiéru, je zhlédly desetitisíce lidí," řekla ČTK mluvčí této scény Jana Bryndová.

Tříska žijící v Kalifornii navštěvuje vždy na delší dobu Prahu kvůli Havlovu Odcházení v pražské Arše a také kvůli Kumštu. "Každé ráno ještě před svítáním běhám. A dialogy v hlavě běží se mnou. Nejenom v hlavě. Drmolím je nahlas a udýchaně, zatímco naši sousedi v Los Angeles ještě spí. Totéž pak v Praze," vzkázal herec z USA.

Kumšt považuje za velice chytrou komedii o přátelství tří mužů. Ale často i o jejich nepřátelství, jak to svým sarkastickým zrakem viděla autorka.

Děj se odehrává v uzavřené pánské společnosti, která se stala jediným pevným bodem v životě tří kamarádů. Jejich vztahy naruší zprvu banální spor o modernistický obraz, který přeroste v hádku a nakonec v úporný spor.

"Kumšt je hra nejenom o mužích. Je také o ženách, matkách a milenkách. I když se žádná žena na jevišti neobjeví, jejich přítomnost je stále hmatatelná v jedovatých mužských rozhovorech," upozornil Tříska. Je rád, že souhra tří Janů - jeho, Hrušínského a Kačera - se projevuje nejen na jevišti.

Po Praze Kumšt v Brně a Vídni

Hned poté, co se trojice aktérů Kumštu představí 24. května na jevišti Divadla na Jezerce, bude 27. května následovat představení ve Vídni a vzápětí v brněnském Divadle Bolka Polívky. Komedie se bude hrát i 14. a 15. června v řevnickém Lesním divadle, kde se vzápětí uskuteční dvě reprízy Machiavelliho Mandragory, dalšího oblíbeného titulu Jezerky.

Více informací naleznou zájemci na webových stránkách této scény na adrese www.divadlonajezerce.cz.

Havlovo Odcházení, ve kterém Tříska ztvárnil v režii Davida Radoka hlavní roli odcházejícího kancléře Riegera, bude mít koncem sezony i další sérii repríz v Arše. Začátkem dubna hostovala tato inscenace v korejském Soulu. Předprodej vstupenek na deset letních repríz byl už zahájen.