Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převezme na karlovarském festivalu režisér Juraj Herz, tvůrce více než pětadvaceti celovečerních snímků a držitel mnoha festivalových cen. Na tiskové konferenci to oznámili organizátoři této filmové přehlídky, jejíž 45. ročník se uskuteční od 2. do 10. července.

V mezinárodní statutární porotě posuzující soutěž celovečerní hrané tvorby bude i scenárista a režisér Bohdan Sláma. Loni ho prestižní filmový časopis Variety vybral, aby se jako jeden z deseti pozoruhodných režisérů současnosti zúčastnil festivalu Sundance 2009 ve Spojených státech.

Podle umělecké ředitelky karlovarského festivalu Evy Zaoralové se v hlavní soutěži z domácí tvorby objeví novinka režiséra a scenáristy Jana Svěráka Kuky se vrací a debut Tomáše Mašína 3 sezóny v pekle. Do soutěže dokumentů nad 30 minut byl vybrán nejnovější časosběrný snímek Heleny Třeštíkové Katka.

V soutěžní sekci Na východ od Západu uvede režisérka Jitka Rudolfová mezinárodní premiéru celovečerního hraného debutu Zoufalci. Soutěžní sekce Fórum nezávislých zařadila nízkorozpočtový autorský debut Jaroslava Fuita Dvojka.

Mezi prvními potvrzenými tituly přijatými do hlavní soutěže je hraná prvotina Matka Tereza od koček polského dokumentaristy a renomovaného autora divadelních her Pawla Saly. V jedné z hlavních rolí se objeví Filip Garbacz, oceněný loni v Karlových Varech za herecký výkon v dramatu Sviňky.

V soutěži se objeví i psychologické drama s prvky thrilleru Sweet Evil, jímž debutoval francouzský režisér Olivier Coussemacq. Roli ctihodného soudce v něm ztvárnil jeden z nejuznávanějších francouzských herců současnosti Pascal Greggory.

Bartoška: Smlouva s ČEZ prodloužena

Podle prezidenta festivalu Jiřího Bartošky činí rozpočet přibližně 135 milionů korun. "Zhruba 30 procenty nás podpořil stát, zbytek nám dávají sponzoři," uvedl Bartoška s tím, že čtyřletá smlouva s ČEZ jako generálním partnerem dává přehlídce garance do budoucna.

Jediným z partnerů, který svůj příspěvek snížil, byly podle něj Karlovy Vary (z osmi na 6,5 milionu korun). Primátor Werner Hauptman však chce zastupitelstvu navrhnout zvýšení na loňskou částku. Společnost Film Servis Festival Karlovy Vary totiž doložila, že včetně svých partnerů loni ve Varech utratila 138 milionů korun.

Podle výkonného ředitele Kryštofa Muchy zůstane vstupné, tedy cena takzvaného Festival Passu, stejné - 1000 korun na celou dobu přehlídky. Studenti ho dostanou o 300 korun levněji a získají tak možnost vyzvednout si tři vstupenky na tři různá představení denně.

Hvězdou nové festivalové znělky bude loňský host John Malkovich. Od 1. června se rozjede nový web festivalu na adrese www.kviff.com, kde zájemci naleznou další informace.

Jednou z novinek doprovodného programu bude Běh pro Paraple, jehož centrum se letos stalo oficiálním charitativním partnerem festivalu. "Komu slouží nohy, běhá pro ty, jimž nohy neslouží - tedy pro vozíčkáře," připomněl ušlechtilou myšlenku Zdeněk Svěrák.

Věří, že v Karlových Varech ho letos v roli startéra vystřídají i další umělci a že tato akce přiláká hodně filmových fanoušků. Prezident přehlídky Bartoška se obává, že běžet bude muset i on. A protože se závodí ve dvojicích, vybere si zřejmě svou spolupracovnici Evu Zaoralovou, která by podle něj skutečně mohla zvítězit jen o prsa.