Modely vesmírných lodí, laserové zbraně, meče, uniformy nebo létající koště patří mezi předměty, které si s oblibou pořizují čeští milovníci kultovních filmů a seriálů.

Přes bohatou nabídku internetových prodejců se ale Češi řadí mezi umírněné fanoušky. Dávají přednost levnějším replikám a mnoho z předmětů si raději sami vyrobí.

V současnosti jsou nejpopulárnější věci inspirované upíří romancí Stmívání a do módy právě přichází revoluční sci-fi Avatar.

"Pokud lidé seriálu fandí spoustu let, chtějí mít i doma něco, co s ním souvisí. Neváhají investovat i poměrně vysoké částky," řekl ČTK Nikola Bojčev z webu trekkies.cz, který sdružuje milovníky seriálu Star Trek.

Jejich hlavní zájem se soustředí na modely hvězdných lodí, repliky laserových pistolí, komunikátorů a uniformy.

Většina českých fanoušků Star Treku se podle Bojčeva rekrutuje z řad studentů. Jsou proto při výběru poměrně opatrní a pečlivě zvažují, za co své peníze utratí. Mnoho věcí si navíc vyrábějí sami. Třeba uniformy členů posádky vesmírné lodi Enterprise si šijí podle zakoupených střihů.

Výsledkem práce vlastních rukou je i část velitelského můstku Enterprise využívaného jako dekorace na pravidelných fanouškovských srazech nebo figuríny seriálových postav v životní velikosti. Ty si pak často vystavují v bytech, kde tvoří výraznou dominantu jejich vybavení.

Nákupy originálních rekvizit, které si ve Star Treku opravdu zahrály a jejichž ceny mohou dosáhnout až několik tisíc dolarů, jsou mezi Čechy naprosto výjimečné. "Zatím jsem se s nikým takovým nesetkal," řekl Bojčev.

Hitem specializovaných internetových obchodů jsou nyní repliky z upírské ságy Stmívání inspirované romány spisovatelky Stephenie Meyerové. K dostání jsou nepřeberné druhy figurek, triček, šperků, povlečení a dek.

Příběh o lásce mezi dospívající dívkou a nesmrtelným upírem si oblíbily především dívky a mladé ženy, takže není divu, že suverénně nejprodávanější položkou katalogů jsou šperky. Mezi nimi vedou přívěsky, které lze připevnit například na kabelky, a dále náramky a náhrdelníky. "Horkým" zbožím by se navíc v dohledné době měly stát panenky Barbie znázorňující oba hlavní hrdiny Edwarda a Bellu.

Mnoho si obchodníci slibují i od revolučního 3D sci-fi Jamese Camerona Avatar. "Již pociťujeme zvýšený zájem o předměty spojené s filmem Avatar. Nabídka ale zatím není tak široká a tyto věci teprve postupně přicházejí na trh," řekla ČTK Johana Branská z webu www.sberatelskyraj.cz.

Prodejními evergreeny jsou i repliky z legendárních filmů Vetřelec, Predátor, Hvězdné války a Terminátor. Úspěch mají především několikadílné figurky s ohebnými klouby nohou a rukou, a to i přesto, že cena takového plastového Predátora vysokého 30 centimetrů může dosáhnout až 5000 korun.

Většina postaviček se ale prodává mnohem levněji - třeba za o něco menšího Terminátora zaplatí zájemci kolem 500 korun.

Potterovo koště za patnáct tisíc

Také v Česku se ojediněle vyskytnou skalní fanoušci, kteří neváhají za připomínku zamilovaných snímků utratit poměrně vysoké částky. Patří k nim například zákazník, jenž zaplatil 21 000 korun za dva meče z fantasy Pán prstenů a jeden z akčního thrilleru Quentina Tarantina Kill Bill.

Zajímavostí byla i objednávka důležité rekvizity z filmů o čarodějnickém učni Harrym Potterovi - létajícího koštěte Nimbus 2000. Dokonalá replika netradičního dopravního prostředku vyrobená v měřítku 1:1 vyšla zákaznici na 15 000 korun, uvedla Branská.

Specifickou skupinu fanouškovských předmětů tvoří filmové meče. "Asi nejžádanější jsou samurajské katany ze snímku Kill Bill a meče a sekery z Pána prstenů," řekl ČTK Josef Ryšavý z webu www.repliky.info.

Přerostlé zbraně z Avataru

Velký zájem je stále i o poměrně drahé repliky mečů z filmu Conan, které proslavily Arnolda Schwarzeneggera. Dobře se prodávají i meče z filmu s Tomem Cruisem Poslední samuraj a z filmové série o nesmrtelnému skotském horalovi Highlander. Velmi populární jsou stále nože typu "Rambo".

Také v tomto internetovém obchodě si všímají růstu zájmu o Avatar, i když v nabídce jsou zatím jen šperky a jeden tesák. Mimořádné rozměry zbraní používaných vysokými obyvateli planety Pandora, na níž se děj filmu odehrává, však prodejcům replik nechtěně přidělávají starosti.

"Problém bude s luky a šípy. Postavy měřily tři metry, takže v reálné velikosti by šípy vypadaly jako oštěpy," poznamenal Ryšavý.