Balabán se ještě v úterý setkal s ostravskými novináři, když přišel podpořit festival Měsíc autorského čtení, který se letos kromě svého tradičního působiště Brna uskuteční také v Ostravě.

Balabán se ho měl účastnit už poněkolikáté a svou tvorbu tak měl předčítat i před domácím publikem.

"Budu hrozně rád, jestli se podaří ten festival v Ostravě tak, jako v Brně," řekl novinářům Balabán, který přiznal, že při autorských čteních v Brně zažíval velice krásný kontakt s lidmi.

Festival měl jeho uznání, protože podle Balabána by se literatuře měl vrátit hlas.

"Nejen poezie, ale i próza má svůj hlas a je to dosvědčeno až čtením. V dnešní době, kdy se můžeme koukat na všelijaké videa a dvd, tak tam máme všechno, ale nemáme člověka, který mluví sám za sebe, který nám řekne to, co napsal a to co nám chce říct," podotkl Balabán.

Možná že odcházíme

Prozaik, publicista a překladatel Jan Balabán se narodil 29. ledna 1961 v Šumperku na Olomoucku, většinu života strávil v Ostravě. Byl rozvedený a měl dvě děti. Na olomoucké univerzitě vystudoval český a anglický jazyk. Po ukončení studia pracoval jako překladatel ve Vítkovických železárnách, později jako překladatel na volné noze.

Od roku 2007 pravidelně přispíval do časopisu Respekt. Jeho kniha povídek Možná že odcházíme získala v roce 2005 cenu Magnesia Litera v kategorii próza. O rok dříve byla v anketě Lidových novin prohlášena knihou roku, zároveň byla nominována na Státní cenu za literaturu.

Mezi jeho další povídkové knihy patří Středověk (1995), Boží lano (1998), Prázdniny (1998) a Jsme tady (2006). Je autorem románu Kudy šel anděl (2003), vytvořil i komiks Srdce draka (2001).

Související