Gilliam bude režírovat v Anglické národní opeře (ENO) v Londýně Faustovo prokletí od Hectora Berlioze. Americký režisér je znám především výtvarně výraznými filmy jako Brazil či naposledy Imaginárium Dr. Parnasse.

Umělecký režisér ENO John Berry ocenil Gilliamovu "úžasnou imaginaci", ale připustil, že nebude mít v opeře tolik prostředků jako u filmu.

Připomněl ale, že Gilliam je zvyklý pracovat i s omezeným rozpočtem - jako člen slavné komediální skupiny Monty Python v 70. letech.

Humorného ducha Monty Pythonů nezapřel, když vysvětloval svůj operní projekt. "Říkal jsem si: budeme inscenovat operu, která nebyla příliš úspěšná. A když to nebude fungovat, hodíme to na Berlioze," prohlásil.

"Z filmování se stala náročná a nepříjemná činnost a každý mě tak dlouho nutil do opery, že jsem si řekl, že možná teď je ten správný čas," dodal Gilliam, který v minulosti odmítl i operní režírování v milánské La Scale nebo ve Veroně.

David Suchet, který se objevuje na televizních obrazovkách jako Hercule Poirot již od roku 1989, řekl časopisu The Stage, že uvažuje o tom, že by si excentrického belgického detektiva zahrál i v divadle. "Někdy si říkám, že bych si to docela zkusil....i když Poirot pro mě byl vždy postavou na obrazovce. Ale mohl bych se nechat přesvědčit," řekl třiašedesátiletý herec.

Svou účast by podmiňoval tím, že hra by byla založena na původní detektivce Agathy Christie a ne na nové zápletce, v níž se pouze Poirot objevuje. Vyloučil také hru s Herculem Poirotem Černá káva. Muselo by také jít o velkou a výpravnou produkci, ne o komorní detektivku. "Nechtěl bych další Past na myši," řekl v narážce na hru Agathy Christie, která běží v londýnském West Endu bez přerušení již od roku 1952.

V červnu se také dostává na prkna londýnského divadla Old Vic produkce her Williama Shakespeara Bouře a Jak se vám líbí v režii oscarového režiséra Sama Mendese. Mendes režíroval hry v rámci tříletého projektu Mosty, který připravil ve spolupráci s Brooklynskou hudební akademií v New Yorku a právě divadlem Old Vic.

Mendes, jenž dostal Oscara za snímek Americká krása, nastudoval Shakespearovy hry s Michelle Beckovou, Christianem Camargem, Ronem Cephasem Jonesem, Stephenem Dillanem a Juliet Rylanceovou. Před Londýnem Mendes představil inscenaci v New Yorku, Hongkongu, Singapuru a Paříži.