Nohavica vystupoval s kytarou a heligonkou a jako hosta si pozval vynikajícího varšavského akordeonistu Roberta Kuśmierského, který jeho melodie obalil do nových aranžmá a často i swingového hávu.

Nohavica posluchače donutil k zamyšlení i pobavil. Během dvou hodin zahrál třicítku písní, řadu z nich si zaplněný sál broukal s ním.

Přehled: Kam za hudebními hvězdami? Na letní festivaly pod širé nebe - čtěte ZDE

"Nemyslete si, nebude to normální koncert. Dneska jsem tu totiž jako reprezentant," upozornil v úvodu Nohavica na probíhající přehlídku ostravské kultury.

Stejně jako na jiných koncertech uvedl i "folkovou novinářskou publicistiku" v krátkých písních zvaných virtuálky, v nichž zhudebňuje své vtipné glosy a komentáře současnosti. Došlo i na směs padlých hospodských písní z celé Evropy.

Nohavica zahrál také na ruskou sedmistrunnou kytaru. "Zkrátka - jiný svět," charakterizoval ji a připomněl své hostování v Moskvě na začátku května, kde byl poprvé. Jednu z písní poslal "tam nahoru" svému učiteli Karlu Krylovi, jehož album Bratříčku, zavírej vrátka uměl jako kluk celé zpaměti.

Končil slavnou Kometou a přidal pak další tři kousky. Tou opravdu závěrečnou byla Cukrářská bossa-nova.

"Každý koncert je jedinečný. Mou výhodou je, že za ta léta mám spoustu písniček, které si mohu pro ten který večer vybírat. Právě ta improvizace je velice osvěžující, nestává se z toho jakási facha," řekl ČTK Nohavica, který koncem minulého týdne zakončil polské turné.

V úterý vystupoval v Brně a v pátek se představí v Londýně. Začátkem června ho čekají čtyři koncerty na Slovensku a koncem měsíce bude jedním z účinkujících na festivalu Okolo Třeboně.

Loni v dubnu vznikl v pražské Lucerně záznam tří jeho koncertů, který se postupně objevil na CD, DVD i moderním nosiči Blu-ray. Nohavica patří k nejpopulárnějším českým interpretům. V roce 2008 prodal nejvíce nahrávek ze všech tuzemských hvězd.

Populární písničkář i překladatel oper

Za 34 427 kusů prodaného alba Ikarus, které si sám vydal, získal ocenění Deska roku. Loni na podzim také vyjel na západ Evropy a zpíval v Amsterdamu, Bruselu a Berlíně.

V posledních letech Nohavica přeložil libreta Mozartových oper Cosi fan tutte, Figarova svatba a Don Giovanni pro divadla v Olomouci a Ostravě. Na pražské Fidlovačce měl úspěch polský muzikál Malované na skle, jehož text rovněž přebásnil.

"S operou je vždycky práce na dlouhý čas. Proto ta nabídka musí být vždy velmi vážná, aby člověk odložil kytaru a koncertování a pustil se do toho. Pokud s ní někdo přijde, dovedu si představit, že bych otextoval i další z oper," řekl.

Nohavicu těší zájem pražských fanoušků, ovšem nemyslí si, že by tu vystupoval málo. "Svět je dost široký, k Česku a Slovensku se přidalo i Polsko. Na druhou stranu nechci jen jezdit po zájezdech, chci být i s rodinou a mít čas na své koníčky. Chci se zkrátka na koncerty těšit," dodal Nohavica.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist